splnenie olympijských limitov. Slovenská výprava sa v dejisku hier predstaví zatiaľ v najskromnejšej zostave, pretože v Aténach bude absentovať zástupca kolektívnych športov. O súčasnej situácii v slovenskej výprave sme sa pozhovárali s predsedom SOV Františkom Chmelárom (na snímke).
"Slovenskú výpravu organizačne pripravujeme bez väčších problémov. Športovci stále majú šancu na splnenie nominačných kritérií. Tenisti budú uzatvárať ranking, ktorý je rozhodujúci na kvalifikovanie sa na olympijský turnaj 15. júna. Atléti a plavci môžu plniť limity do konca júna. Okrem toho prebiehajú aj ďalšie kvalifikačné súťaže. Verím tomu, že do konca júna uzavrieme konečnú nomináciu a že ju bude tvoriť okolo 50 až 55 športovcov. Bohužiaľ, len v individuálnych športových odvetviach, pretože v kolektíve sa nám žiaden tím nedokázal na LOH kvalifikovať."
Napriek menšiemu počtu zúčastnených športovcov verí F. Chmelár v zisk nejakých medailí, pričom predpokladá, že najväčšími želiezkami v ohni budú opäť naši vodní slalomári. "Je pravda, že to bude doteraz najnižší počet, ale nedá sa nič robiť. Verili sme predovšetkým basketbalovému družstvu žien a vodným pólistom, ale ani tí neuspeli. Ostatné tímy mali k tomu pomerne ďaleko. Napriek tomu, že športovcov nie je veľa, máme takých, ktorí sú vynikajúci z celosvetového hľadiska. Určite sú to naši vodní slalomári, ďalej K-štvorka v kanoistike, Jozef Gönczi v streľbe, či Martina Moravcová v plávaní. Samozrejme môžu k nim patriť aj ďalší, zápasníci, džudisti, či tenisti, u ktorých veľmi záleží na tom, aké budú mať vylosovanie a akých súperov dostanú v prvých kolách. Pokiaľ budú mať trochu šťastia, môžu sa dostať veľmi vysoko. Žiaľbohu, nekvalifikoval sa žiaden boxer, verili sme najmä Rudolfovi Dydimu, ktorý sa však na olympijský turnaj neprebojoval. Čakáme, čo urobia atléti, ktorí ešte majú šancu, či už je to Milan Haborák, bratia Konôpkovci, Lucia Klocová alebo niektorí chodci. Samozrejme veríme aj cyklistom dráharom, ktorí odišli na majstrovstvá sveta do Austrálie, ktoré sú pre nich nominačnými pretekmi na olympijský turnaj," objasnil F. Chmelár, ktorý vyrastal v Kežmarku, kde prežil celé svoje detstvo a tak má k tomuto mestu pod Vysokými Tatrami veľmi blízky vzťah.
Už po tretíkrát poctil svojou návštevou vyhlásenie najlepších športovcov kežmarského okresu. Napriek tomu, že väčšinu času trávi v hlavnom meste Slovenska, pozorne vníma aj situáciu v podtatranskom regióne. "Na celoslovenskej úrovni sa ešte dokážu zabezpečiť určité financie aspoň pre niektoré športové odvetvia. Veľmi dôležité je však to, aby šport nezanikol v malých obciach a mestečkách, kde to ľudia robia väčšinou dobrovoľne a nezištne. Preto treba týmto ľuďom poďakovať, pretože ak zo športu odídu oni, neviem, kto ho bude držať nad vodou," pripomenul predseda SOV, ktorému neľahká situácia v kežmarskom športe nie je ľahostajná. "Viem, že v minulosti boli v tomto meste pre šport vytvorené lepšie podmienky, či už pre futbalistov alebo hokejistov, ale aj lyžiarov, cyklistov a ďalších športovcov. Problémy tu určite sú, ale je dôležité, že primátor mesta Igor Šajtlava i mestské zastupiteľstvo sa rozhodlo podržať šport. Na jeho výkonnostný rast by bolo potrebné trochu viac peňazí, ktoré však mesto nemá. Musíme počkať, kým vzrastie ekonomika regiónu, potom môžeme rozmýšľať o vyššej futbalovej súťaži, či o hokeji dospelých."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš