mesiacov bez hraníc. Určená bola pre samosprávu, štátnu správu, podnikateľov, školy a školské zariadenia. Účasť na nej mali aj zástupcovia partnerského poľského mesta Ropczyce. Cieľom konferencie bolo získanie informácií o možnostiach čerpania finančných prostriedkov cezhraničných regiónov zo štrukturálnych fondov EÚ po vstupe do nej.
Do programu čerpania prostriedkov pre rozvoj regiónov sa majú možnosť zapojiť právne, verejné subjekty, ako aj nadácie a občianske združenia. "Momentálne je najaktuálnejšou pre verejný sektor možnosť zapojiť sa do projektovania zámerov týkajúcich sa priemyselných parkov, technologických parkov alebo inkubátorov. Táto možnosť je otvorená do októbra tohto roka. Po vypracovaní je ich potrebné predložiť príslušným inplementačným agentúram," povedala projektová manažérka C.E.D.A. Group Naďa Pätoprstá (na snímke vpravo).
Zároveň sa verejný sektor v súčasnosti môže zapojiť do rekonštrukcií kultúrnych, sociálnych, školských alebo zdravotníckych zariadení. Tieto projekty sa zbierajú priebežne.
"Najbližší termín uzávierky je druhá polovica augusta. Pravdepodobne v polovici mája by sa mala otvoriť možnosť čerpania prostriedkov pre rozvoj cestovného ruchu. Verejný sektor má teraz bezkonkurenčné možnosti týkajúce sa získania nenávratných dotácií až do výšky 95 percent z celkových oprávnených nákladov na projekt. To znamená, že mestá, obce a vyššie územné celky hradia iba 5 percent z vlastných prostriedkov. Súkromný sektor má v oblastiach cestovného ruchu a priemyslu možnosť získať 65 percent prostriedkov. Pre oblasť poľnohospodárstva je to do výšky okolo 50 percent."
Čo sa týka rozvoja cestovného ruchu je možné vynoviť, respektíve vybudovať ponuku služieb. Nie však iba s pôsobnosťou pre daný región ale pre širšie okolie a cieľové skupiny aj z Poľska a Ukrajiny.
"Či už sa do toho pustí samospráva alebo podnikatelia, projekt by mal byť komplexným produktom. Nielen s dôrazom na základné, ale aj doplnkové služby, ktorých cieľom je, aby turista v danej lokalite zostal dlhšie ako jednu alebo dve noci a priniesol ekonomický úžitok."
Podľa N. Pätoprstej by pomoc zo štrukturálnych fondov mala smerovať predovšetkým do zaostalých regiónov. Prešovský kraj je v tomto zmysle takým regiónom, pretože má nízky hrubý domáci produkt na obyvateľa a je tu vysoká nezamestnanosť. To znamená, že pomoc malým alebo stredným podnikateľom alebo verejnému sektoru, by mala prúdiť.
"Úzko spolupracujeme s mestom Stropkov. Usmernili sme pár zámerov. Konkrétne toto mesto je dosť aktívne. Zapája sa takmer do každej výzvy. Ostatné mestá môžem ťažko hodnotiť. Skôr by bolo treba v úvodzovkách povedané nakopnúť starostov, aby sa intenzívnejšie zapojili do čerpania príspevkov prostredníctvom projektov."
Aj keď je pravda, že prostriedky nie sú pre každého. Je to výber. Kto však nepíše, nemá šancu niečo dostať. "Čím vyššia aktivita v tomto smere, tým rastú aj šance na úspech. Záleží od kvality projektov s dôrazom na rovnomerné rozloženie týkajúce sa rozvoja regiónov," konštatovala Pätoprstá. Podľa nej intenzívne bolo už zapojenie do grantových schém v rámci programov Phare. "Myslím, že na Slovensku každý druhý už píše projekt. Kvalita sa zvyšuje aj vzhľadom na predchádzajúce skúsenosti s projektmi."
Informácie ktoré dostali účastníci konferencie považuje za cenné jej organizátorka a vedúca Odboru školstva a kultúry mestského úradu (MsÚ) v Stropkove Anna Knežová. "Pretože sú najnovšie, dokonca nie sú ešte zverejnené ani na internete. Naši poľskí partneri, ktorí sa zúčastnili konferencie nám závidia možnosť iba piatich percent na financovanie projektov. Oni musia mať dvadsať percent vlastných prostriedkov. Je mi trochu ľúto, že sa nezúčastnili starostovia, lebo mnohé veci sa týkali aj ich. Možnosť spolufinancovania projektov vo výške päť percent budú mať iba do roku 2006. Potom to bude vyššie." Ako dodala, informácie majú už aj na MsÚ, kde ich môžu starostovia získať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš