výročia rodáka
Súčasťou slávnosti bola ružencová modlitba a životopisné pásmo o Hopkovi, ktorý sa po roku 1968 aktívne podieľal na obnove Gréckokatolíckej cirkvi v Československu. V. Hopko od siedmich rokov vyrastal u matkinho brata - gréckokatolíckeho kňaza v Olšavici po tom, čo mu blesk zabil otca - zvonára pri zvonení a matka odišla za prácou do USA. Po maturite v roku 1923 vstúpil do kňazského seminára. Za kňaza bol vysvätený vo februári 1929 v Prešove biskupom Gojdičom. Neskôr pôsobil v Prahe, kde mal zorganizovať farnosť. Založil tam Spolok gréckokatolíkov - študentov a Zväz gréckokatolíckej mládeže. Štúdia ukončil doktorátom v roku 1940 v Bratislave. Potom pôsobil v Prešove ako pomocný biskup - pomocná ruka biskupa Gojdiča. V roku 1948 po komunistickom prevrate dochádza k útlaku gréckokatolíckej cirkvi, ktorá bola postavená mimo zákon. Pre sídelného a pomocného biskupa sa tým začala krížová cesta viacerými väznicami - v Prešove, Báči, Hlohovci a pražskej Ruzyni. V dôsledku zdravotných problémov bol Hopko prepustený v roku 1963 a umiestnili ho v Domove dôchodcov v Oseku, kde bol pod policajným dozorom.
Po obnove cirkvi v roku 1968 sa Hopko aktívne zapájal do obnovy cirkvi. Normalizovaný komunistický režim mu však nedovolil vykonávať administráciu Prešovskej eparchie. Druhého apríla bol menovaný za svätiaceho biskupa. Zomrel 23. júla 1976 v Prešove. Jeho pozostatky sú uložené v krypte prešovskej katedrály. Počas tretej pastoračnej návštevy Slovenska ho pápež Ján Pavol II. 14. septembra 2003 v Bratislave zapísal do zoznamu blahorečených.
Autor: Hrabské/Bardejov (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš