900-tisíc eur dostáva v Soli reálny rozmer, ako v jednej z prvých slovenských obcí zaradených do programu. Do konca novembra čaká v projekte Infraštruktúra pre rómske osady ešte 8,3 milióna eur. Ich prijímatelia nemohli pristúpiť k realizácii. Ani s pomocou Agentúry pre podporu regionálneho rozvoja nezvládli vysporiadať vlastnícke vzťahy na území rómskych osád. Vláda im termín zazmluvnenia posunula na koniec novembra 2004.
V Soli sa pozemky vysporiadať podarilo, do februára mali všetko hotové. Podľa starostu Jozefa Bertu budú kanalizácia a vodovod v rómskej osade do skúšobnej prevádzky odovzdané do konca roka 2004. "Nie sme zaťažení povinnosťou uhrádzať náklady na projekt," tvrdí. Časť zo štyridsiatich miliónov korún zaplatí Euróska únia, časť Slovensko. Obec do stavby investovala zhruba 700-tisíc korún. Podľa starostu zaplatili zo svojho projektovú dokumentáciu.
Soľ patrí medzi väčšie obce. Deväťstopäťdesiat z jej 2200 obyvateľov tvorí rómsku komunitu. "Ľudia v rómskej osade obce Soľ potrebujú vodovod ako soľ. Doteraz mali možnosť používať len tri studne. Niežeby si ich vykopať nechceli. Niektorí aj začali, ale nie je tam voda."
Starosta Berta je rád, že Soľ začala budovať infraštruktúru pre svoju rómsku osadu ako jedna z prvých obcí. Tender na dodávateľa stavby v Soli vyhrali Vodohospodárske stavby a Ekologický podnik Bratislava. Súčasťou projektu je vodojem a čistička odpadových vôd.
Soľ je zapojená aj do projektu Odkanalizovanie povodia rieky Topľa. Ten by mal zabezpečiť kanalizáciu v ostatných častiach obce. Je však ešte len na schvaľovacom procese v Bruseli. "Potom nasleduje dvojročná procedúra, kedy by ho mali zrealizovať."
Autor: div
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš