potôčik premenil na vodného dravca. Voda zaliala dvory, dostala sa aj do chatrčí početnej rómskej komunity.
„Zobrala mi šopu s drevom, susedke aj kury a sviňu," horekovala nad miestom, kde stála pôvodne dreváreň, päťdesiatnička Mária Gáborová. Jána Vidličku sme našli s kelňou v ruke opravovať fasádu svojho podmytého domu. „Taká voda tu ešte nikdy nebola a žijem tu celý život. Dom som mal plný vody, teraz ho musím opraviť sám," posťažoval sa štyridsiatnik, ktorý ostal okrem podmočeného domu aj bez možnosti využívať svoje auto. Ladu mu síce rozvodnený potok nezobral, strhol však mostík, ktorým sa dostával k svetu. „Kto mi ho urobí?" pýta sa od sveta odrezaný Vechčan. Najhoršie podľa neho dopadla mladá mamička Dorota Kroková. Dvadsaťsedemročná matka šiestich detí žije sama, vyplavilo jej celú domácnosť.
Škody, ktoré vo Vechci napáchala prvá jarná búrka, presahujú hodnotu stotisíc korún. Medzi nimi je aj strhnutý mostík a kus cesty. Podľa starostu Michala Čandíka je prvoradá úloha samosprávy zabezpečiť v osade pitnú vodu. Všetkých desať studní je po búrke naplnených svinstvom, ktoré potok z okolia osady spláchol do pitnej vody. V druhom rade bude musieť obec pomôcť s prístupovými cestami a elektrinou. Hoci nie je jasné, koľko prostriedkov obec na pomoc svojim občanom vyčlení, Michal Čandík tvrdí, že pomôcť sa budú snažiť každému. O pomoc už požiadal aj splnomocnenkyňu úradu vlády pre rómske komunity Kláru Orgovánovú.
Bezprostredne po búrke sa do záchranných prác medzi rómskymi chatrčami zapojili dve jednotky hasičov z Vranova a Humenného. Svoje mechanizmy a ľudí na záchranu poskytla aj Slovenská správa ciest a miestne poľnohospodárske družstvo.
Autor: div
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš