čerpacích staniciach, na všetkých sú však rovnaké ceny pohonných hmôt. Ceny najpredávanejších benzínov a nafty sa vôbec nelíšia. Za liter nafty zaplatíte rovnako na "benzínke" spoločnosti Slovnaft, Esso, OMV i Oktan. Podobne je to s 91 a 95-oktánovými benzínmi.
Popradčania sú nespokojní. Domnievajú sa, že ide o dohodu majiteľov a nájomcov čerpadiel. "V iných mestách to tak nie je. Začiatkom mája som robil prieskum v Prešove. Na troch čerpacích staniciach v meste bola cena odlišná a to aj napriek tomu, že dve čerpadlá patrili tej istej spoločnosti. Nehovoriac už o tom, že ceny boli výrazne nižšie, ako v Poprade. Podobne je to aj v iných mestách na Slovensku. Myslím si, že ide o "tichú dohodu" medzi majiteľmi a nájomcami popradských čerpacích staníc," povedal nám Michal Kundrata z Popradu.
Na čerpacej stanici Slovnaft Poprad Západ nám pracovník povedal, že ceny určuje priamo Slovnaft. "Ceny nám prídu mailom z centrály, my ich potom nahodíme do pokladne a na reklamné panely," konštatoval. Dohodu s ostatnými čerpacími stanicami vylúčil.
Juraj Sopko zo spoločnosti Oktan pre náš denník uviedol, že dohodu vylučuje. "Rovnaké ceny pohonných hmôt sú vo väčšine miest na Slovensku, takže ani Poprad nie je výnimkou. Naše ceny sú na minime, vedeli by sme si ich predstaviť aj vyššie," reagoval riaditeľ úseku čerpacích staníc.
Ján Šufliarsky z Protimonopolného úradu sa domnieva, že za všetkým je problém s viac-menej monopolným výrobcom a dodávateľom pohonných látok na slovenský trh, spoločnosťou Slovnaft - MOL. "Slovnaft MOL má na Slovensku výhradné postavenie. Ostatní predajcovia pohonných látok sa prispôsobujú cenám, ktoré určí on. Obávam sa, že dominantné postavenie tohto výrobcu sa tak skoro nezmení. Pokiaľ ide o možnú dohodu medzi majiteľmi čerpacích staníc, zatiaľ sme takýto podnet neriešili. Občania nám ho však môžu poslať a my ho musíme preveriť," konštatoval J. Šufliarsky.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš