ministerstva financií by samosprávne kraje po fiškálnej decentralizácii mali dostať 27 percent z vybratej dane. Medzi jednotlivé VÚC by sa však tieto mali rozdeliť podľa osobitných kritérií, ako počet obyvateľov vo veku od 15 do 18 rokov, počet obyvateľov v dôchodkovom veku, hustota osídlenia, dĺžka ciest II. a III. triedy... Predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík uviedol, že štátna pokladnica v tomto ponímaní by mala fungovať od 1. januára 2005. Poznamenal však, že sa obáva toho, že tento systém bude iba ďalej prehlbovať rozdiely medzi regiónmi.
„Ministerstvo financií totiž nepovedalo, ako určilo koeficient, na základe ktorého sa budú financie prideľovať pre jednotlivé regióny. Tiež nezohľadnilo také dôležité kritériá, akými sú rozloha a zemepisná poloha. Osobne si myslím, že aj cestná daň je zle rozdelená," povedal.
V roku 2003 bola v Prešovskom kraji vybratá cestná daň vo výške 215 miliónov, pre porovnanie v Bratislavskom kraji to bolo 416 miliónov Sk. Pritom v Prešovskom kraji musia 200 miliónov vyplatiť na vykrytie strát vo verejnom záujme, zato v Bratislave na straty vo verejnom záujme potrebujú len 100 miliónov korún. Zdôraznil aj to, že Bratislava má ciest II. a III. triedy asi 300 kilometrov, avšak Prešovský samosprávny kraj dva a pol tisíc.
Aj preto podľa Chudíka by fiškálna decentralizácia nemala ísť cez parlament, ale nariadením vlády. „Ide o to, aby systém bol pružný a dal sa v prípade potreby meniť, aby žiadny zo samosprávnych krajov nezaznamenal finančný prepad." Podľa predsedu Prešovského samosprávneho kraja na základe vlastnej analýzy si vyrátali, že budú hospodáriť na nule a do mínusových čísel spadnú v roku 2008.
Ministerstvo financií vyšlo s návrhom, aby na VÚC vznikli administratívne centrá, ktoré by mali osobitný vzťah k štátnej pokladnici. Tieto by mali finančne riešiť všetky rozpočtové a príspevkové organizácie podliehajúce VÚC. V Prešovskom samosprávnom kraji je ich dvesto. Administratívne centrá by mali 20 - 30 zamestnancov a patrili by pod finančný odbor Úradu samosprávneho kraja. Takto by mal štát kontrolu nad hospodárením VÚC a úrad samosprávneho kraja by mal zase evidenciu finančných tokov v inštitúciách, ktoré spravuje.
Predseda PSK však má výhrady voči faktu, že zapojenie do štátnej pokladnice by VÚC pripravilo o úroky z miliónov, s ktorými budú hospodáriť. Úroky bude môcť získať samosprávny kraj iba z vlastných príjmov. „Aj pri tom nás tlačia, aby sme ich mali v NBS a v štátnej pokladnici, povedali sme, že v poriadku, ale za takých podmienok, ako poskytujú komerčné banky," zdôraznil Chudík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš