v roku 1995 sa na základe výsledkov referenda z bývalej mestskej časti stala samostatná obec. Dodnes však nemá vo svojom vlastníctve pozemky. Jej rozvoj preto stojí na mŕtvom bode.
"O probléme odkúpenia pozemkov už dlhšiu dobu hovoríme s vedením mesta Kežmarok. Od prijateľnej kúpy pozemkov sme bezpodmienečne závislí, inak nebudeme môcť vybudovať ani len ihrisko, nie to rozmýšľať o individuálnej bytovej výstavbe a výstavbe verejnoprospešných stavieb, ktoré navrhuje a rieši územný plán," uviedol starosta obce Stanislav Kroták.
V prvej fáze by Malému Slavkovu stačilo aj okolo 10 hektárov územia. V konečnom štádiu je potrebných okolo 50 hektárov. "Problémom je však cena. Platný sadzobník hovorí o päťdesiatich korunách za meter štvorcový. Návrh kežmarskej radnice sa vraj ustálil niekde na sume 35 korún za "štvorák". V každom prípade je to pre nás veľa," dodal starosta.
Viacerí Maloslavkovčania tvrdia, že Kežmarok by mal aspoň z morálneho hľadiska byť k ich obci ústretovejší a cenu určiť len symbolickú. "Dlhé roky, takmer štvrťstoročie, sme patrili pod kežmarskú radnicu, ale do nášho územia sa investovalo neadekvátne. Aj preto vznikla iniciatíva za odčlenenie od mesta. Aspoň prijateľnou cenou za pozemky, potrebné k ďalšiemu rozvoju obce, by mohli vykompenzovať tie roky, čo sme boli na vedľajšej koľaji," uviedol obyvateľ obce, ktorý si neželal byť menovaný.
"Malému Slavkovu určite chceme predať pozemky, bez tohto nie je možný rozvoj obce. Rozhodnutie o cene je však na poslancoch. Ja osobne si myslím, že im treba vyjsť v ústrety, veď vieme, v akej finančnej mizérii sú obce a mestá," poznamenal kežmarský primátor. Ako dodal, rokovania poslaneckých klubov sa niesli aj v znamení pokusov o znižovanie pôvodne navrhovanej ceny.
O tom, či Kežmarok predá pozemky Malému Slavkovu za prijateľnú cenu, budú poslanci kežmarského zastupiteľstva rozhodovať dnes.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš