SEPO Spiš. Za predsedu zvolilo smižianskeho starostu Michala Kotradyho. Ten však predsedá už existujúcemu Združeniu pre separovaný zber Spiš so sídlom v Smižanoch, ktorého členmi je 20 spišských obcí. Prečo došlo k tejto situácii, na to sme sa opýtali priamo M. Kotradyho (na snímke).
Prečo vzniklo nové združenie SEZO Spiš, ktorého ste predsedom?
"Oslovila nás firma Nova s tým, že podáva projekt na separovaný zber odpadu na Recyklačný fond. Kritériá v Recyklačnom fonde sa zmenili, pokiaľ projekt podáva združenie, môže dostať až 95% finančných prostriedkov na investície spojené s rozbehom separovaného zberu. Pokiaľ projekt podáva firma, môže získať len 35%. Firma Nova napriek tomu, že vedela o našom združení, veď spolupracujeme, iniciovala založenie nového združenia, pričom do neho zahrnula aj obce, ktoré sú členmi nášho združenia. Hovorili sme - prečo nevyužiť naše existujúce združenie a jeho skúsenosti so separovaným zberom? Bohužiaľ, nenašli sme konsenzus, neodhodli sme sa. Došlo k založeniu nového združenia SEZO Spiš s tým, že do neho vstupujú aj Smižany. Všetko sa bude ďalej odvíjať od toho, či nové združenie dostane finančné prostriedky na investície na separovaný zber."
Vaše pôvodné združenie teda zanikne alebo bude ďalej pôsobiť?
"Zatiaľ naše združenie funguje, pre našich členov zabezpečujeme separovaný zber. Pokiaľ nové združenie dostane finančné prostriedky, naše združenie zanikne. Separovaný zber budeme zabezpečovať dovtedy, kým nenabehne nové združenie. Vzhľadom na to, že Smižany majú najväčšie skúsenosti so separovaným zberom, bol som zvolený na predsedu SEZO Spiš."
Združenie pre separovaný zber Spiš pôsobí ako nezisková organizácia od roku 1998. Aké sú vaše skúsenosti, zvykli si Spišiaci na triedenie odpadov?
"Separujeme sklo, plasty, železo a papier. Ľudia si za tie roky zvykli, berú separáciu odpadu ako samozrejmosť. Každým rokom sa zvyšuje množstvo vyseparovaných komodít. Vlani sme vyzbierali 86-tisíc kilogramov skla, 66-tisíc kg plastov, 10 670 kíl železa a 3 365 kíl papiera. Papier a železo odvážame hneď po zebre odberateľovi, plastové fľaše triedime v hale a lisujeme."
Aký je finančný efekt separácie odpadu? Platia obyvatelia menej, ak triedia domový odpad?
"Za vytriedené komodity dostávame peniaze od odberateľov aj z Recyklačného fondu. Minulý rok sme mali príjmy 397-tisíc korún a výdavky 552-tisíc korún, z minulého roka ostalo na účte združenia 209-tisíc korún, takže výdavky sme mali vykryté. Z Recyklačného fondu sme vlani dostali 98-tisíc korún, v tomto roku už 234-tisíc korún. Uvažujeme o motivácii občanov - na základe množstva vyseparovaného odpadu by sa mali ľuďom prideľovať body a podľa toho sa ďalší rok zníži poplatok za odpad. Je to náročné, pretože na to potrebujeme jedného človeka, ktorý bude mapovať množstvo vyseparovaného odpadu z jednotlivých domácností."
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš