sa dnes nazývajú, sériu podujatí. Krátko po svojom vzniku sa mažoretky, ktoré boli vtedy úplnou novinkou, predstavili v poslednom "klasicky komunistickom" prvomájovom sprievode. Napriek nevôli vtedajších činovníkov presadil do sprievodu pochodujúce mladé dievčatá s paličkami a prikrátkymi sukňami riaditeľ PKO Július Štetina. Náhlym pádom režimu sa otvorili nové možnosti aj prešovským mažoretkám, ktoré za tie roky pochodili celú Európu a okúsili aj severoafrické slnečné lúče v Tunisku. "Veľmi ma teší, že tento súbor sa za tak krátky čas etabloval nielen doma, ale aj v Európe," povedala Jana Imrichová, ktorá od začiatku do dnešných dní mažoretky viedla a mala na starosti všetko, od výberu kostýmov až po manažovanie súboru.
Oslavy 15. výročia začnú 7. mája, kedy sa v Krajskom múzeu v Prešove uskutoční vernisáž výstavy s názvom Witches na cestách nielen po Európe, zachytávajúca históriu súboru. "Nestretli sme sa nikde vo svete s tým, že by amatérskemu súboru mažoretiek bola usporiadaná takáto výstava," povedala Jana Imrichová a zdôraznila, že o koncepciu výstavy sa postarala Kvetoslava Vitkovičová z Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity. Tá zároveň pripravila publikáciu o prešovských Witches, ktorá by čoskoro mala ísť do tlače. "S Jankou Imrichovou spolupracujeme už dlho a naša spolupráca začala tým, že Janka bola mojou študentkou na odbore teória a riadenie kultúry. Mažoretky boli pre mňa do tej doby neznámou. Ako sme sa rozprávali o súvzťažnostiach kultúry v Prešove a vzniku mažoretiek, vznikol najprv taký mininápad," podotkla k motívom vytvorenia výstavy a publikácie K. Vitkovičová a dodala, že "môžem čestne a zodpovedne povedať, že Witches sú špičkovým amatérskym súborom v rámci Európy a kdekoľvek sa objavia, všade žnú aplauz a ovácie".
Súbor mažoretiek sa podľa jej slov vypracoval na vysokú profesionálnu úroveň. "Keď ho prijímajú prezidenti, primátori miest, svetové televízne stanice si považujú za česť prezentovať súbor v priamom prenose, o niečom to svedčí," uviedla ďalej Kvetoslava Vitkovičová a dodala, že "tento súbor je potrebné prezentovať najmä doma v Prešove, aj sa hovorí, že pod lampou býva najväčšia tma". Knižku o Witches sa rozhodla napísať aj preto, že Prešov sa stáva v rámci Slovenska mekkou mažoretiek, vznikajú ďalšie súbory a zdravá konkurencia. Publikácia má byť viac než na faktografiu zameraná na pocity dievčat a K. Vitkovičová sa sama za jej skutočnú autorku nepovažuje: "Je o mažoretkách a písali ju mažoretky, s poverením, aby som ju dala dokopy."
Výstavu o mažoretkách by mal otvoriť tenista Miloš Mečíř. Druhou aktivitou bosoriek (tak je preklad názvu Witches) bude 13. mája v sále PKO - Čierny orol program Svätí pochodujú. V ňom sa s mažoretkami predstavia dychové súbory, ktoré s Witches spolupracovali. Oslavy 15. narodenín vyvrcholia 21. mája galaprogramom v historickej budove Divadla Jonáša Záborského v Prešove. Hosťom bosoriek na tomto "sabate" budú Štefan Skrúcaný, Michal Hudák, skupina Drišľak a francúzsky šansoniér Michel de Sarly. Witches uvedú svoj program Prežijeme... (We Will Survive...). Podľa J. Imrichovej je názov symbolický nielen pre samotné Witches, ale aj pre Slovensko, ktoré vstupuje do Európskej únie.
Aktuálne tvorí Witches asi 40 dievčat. Postupne sa súbor transformoval z klasických mažoretiek na moderný scénický šouprogram. Z doterajších úspechov Witches si J. Imrichová naviac váži európske ocenenie Zlatý Hercules, prijatie u prezidenta Malty či vystúpenie pre princa Alberta. Za povšimnutie stojí aj fakt, že štyri dievčatá z Witches absolvovali finále celoslovenskej miss (Lýdia Hrabčáková, Lenka Krescanková, Eva Džodlová, tá aj vyhrala, a Michaela Majherová). Z krajín, kde Witches účinkovali, vedie Francúzsko (odtiaľ pochádzajú mažoretky), v tomto štáte absolvoval prešovský súbor vystúpenia na 50 rôznych miestach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš