sprevádzajú na každom kroku. Takou vymoženosťou je aj fotoaparát. Možno viete, možno nie, že za možnosť zvečňovať si krásne chvíle do hmatateľných spomienok vďačíme rodákovi zo Spišskej Belej. Jeho meno je Jozef Maximilián Petzval. Práve on spôsobil revolúciu vo fotografickom priemysle a v konečnom dôsledku nesie zodpovednosť za to, že už nemusíme stáť pred objektívom dlhé hodiny. Vďaka J. M. Petzvalovi dokážeme zachytiť čaro okamihu úplne bez námahy.
Pred bezmála štyridsiatimi rokmi sa jeho rodný dom premenil na unikátne múzeum. Špecializovaná vysunutá expozícia Slovenského technického múzea je totiž svojím zameraním na dejiny fotografie a kinematografie jediná svojho druhu na Slovensku. Pod jednou strechou si tu vychutnáva zaslúžený odpočinok niekoľko stoviek exponátov a mnohé sú mimoriadne zaujímavé.
"Sú tu vystavené prístroje od čias Petzvala až po pomerne moderné aparáty, prvé, ktoré boli na zvitkové filmy. Tie sú však v porovnaní s dnešnými skutočne muzeálne kusy. Najmä deti sa často smejú, že medzi exponátmi by už mohol byť aj nejaký mobil s digitálnym fotoaparátom," s úsmevom priblížila atmosféru múzea tamojšia lektorka Lucia Bachledová.
Historické aparáty napriek svojmu veku a na dnešnú dobu nezvyčajnému výzoru dokážu svojou exkluzivitou ohúriť i generáciu dívajúcu sa na svet cez megapixely. Jedným z nich je dvesto rokov starý, drevený cestovný fotografický prístroj (na snímke), nad ktorým návštevníci len krútia hlavami. Nečudo. Svojimi rozmermi totiž vôbec nepripomína aparát, s ktorým by sa dalo pohodlne cestovať.
"Návštevníkov ohúria aj miniatúrne špionážne prístroje, ktoré sú skutočne raritné. Pre nás je to síce už normálne, ale keď si uvedomíme, že v tých časoch bola technika ešte len v plienkach, tak tieto miniatúrky sú skutočne ohromujúce," opísala L. Bachledová ďalšie z exponátov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči.
Obdivovateľov šošoviek, objektívov, fotoaparátov, premietačiek a rôznych vecí a vecičiek súvisiacich s fotografickým priemyslom najviac zaujíma, či sú prístroje v múzeu ešte funkčné. Lektorka Lucia má naporúdzi diplomatickú odpoveď. "Niektoré áno, niektoré nie. Sú tu aj exponáty, ktoré dávno nikto nevyskúšal, takže nevieme, v akom sú stave. Návštevníkom hovorím, že všetky prístroje kedysi fungovali, ale najmä preto sa dali do múzea, lebo už sú nefunkčné."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš