zapísanej do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, pripomína jedno veľké smetisko. Kopy odpadkov a porozhadzované polyetylénové fľaše nie sú jediným dôvodom na zamyslenie. Tým druhým je problematické parkovisko pod Spišským hradom a nemenej problematická cesta k nemu, plná kráterov (výmoľ alebo jama je slabý výraz).
Ako sa zdá, práve toto parkovisko hojne využívané turistami z celej Európy, je dôvodom súčasných nepokojov v obci Žehra. Táto malá obec s množstvom rómskych obyvateľov je mediálne dostatočne známa - nielen kostolom v zozname UNESCO. Žehra mala ako prvá rómskeho starostu, ktorému po smrti postavili pomník v nadživotnej veľkosti, premiér Dzurinda tu chytil do ruky lopatu a pričinil sa o výstavbu nových domov v žehrianskej osade s poetickým názvom Dobrá Vôľa. Po dobrej vôli niet dnes v Žehre ani stopy. Hovorí sa o vážnom konflikte medzi starostom a poslancami.
Zosnulého rómskeho starostu vystriedal na obecnom úrade Neróm a kompletné rómske zastupiteľstvo. Pokoj narušila už vlani krvavá bitka v osade medzi dvomi rodinnými klanmi, pri ktorej lietali sekery a mačety. Niekoľko bitkárov skončilo v policajnej cele, na oplátku poškodená strana udala niekoľkých mužov z druhej rodiny M. a obvinila ich z úžerníctva. Medzi obvinenými bol aj starostov zástupca. Emócie medzičasom opadli, obvinení sa vrátili domov. Za akých okolností, to vedia najlepšie oni. V Žehre sa toho povráva viac než dosť. Hovorí sa o tom, že tunajšiemu úžerníckemu klanu dochádza dych - Kaník razantne znížil sociálne dávky a niet už z čoho brať. Octaviu ani zelený Passat patriacu rodine M. už v osade nevidieť. Ľudia hovoria, že nestíhali splácať lízing a museli autá predať.
Sociálne dávky majú byť aj dôvodom na chystané odvolanie starostu - keď budú peniaze chodiť na obecný úrad, ktorý má za ne kúpiť rodinám v hmotnej núdzi potraviny a základné veci na živobytie, bude mať starosta v rukách prakticky celú osadu. A všetky ich sociálne dávky. Peňazí je menej, napätie sa zvyšuje.
Mnohí si povedia - len ich nechajme, nech si svoje problémy riešia sami. A Rómovia si ich riešia svojsky - hrable v hlave aktívneho mladého Róma, kandidujúceho na post starostu Žehry, či niekdajší vajda na nemocničnom lôžku po minuloročnom augustovom útoku sekerou, sú výrečnými svedectvami.
Parkovisko pod najväčším stredoeurópskym hradom však nie je len záležitosťou Žehry, hoci je jej majetkom. Tisíce turistov vlani prešli po rozbitej ceste na parkovisko a s údivom zaplatili za odstavenie auta rómskemu chlapcovi či mladej sympatickej dievčine, ktorá sotva prekročila prah dospelosti. Suma za parkovanie bývala rôzna - od 70 po 400 korún. Bez bločka. Zisk z parkoviska sa za jedno leto odhaduje na 800-tisíc až milión korún. Za tieto peniaze by obec Žehra mohla opraviť rozbitú cestu na hrad, no nie? Veru nie, tieto peniaze neskončili v obecnej kase, ale vo vrecku súkromného podnikateľa z rodiny M. zo Žehry, ktorému tunajší poslanci schválili prenájom parkoviska na letnú sezónu. Doterajší zabehnutý systém starosta František Hadušovský nabúral - parkovisko sa prenajímať nebude, bude ho spravovať obec, ktorá zamestnala svojho človeka na vyberanie poplatkov za parkovanie - s pokladničným dokladom a peniazmi putujúcimi do obecnej pokladne. Potom bude za čo opravovať katastrofálnu cestu na hrad, turisti nebudú nadávať a odchádzať z hradu so spomienkami na detváky, žiadajúce od nich peniaze.
Práve v tomto parkovisku treba hľadať korene súčasného napätia v obci pod Spišským hradom. Nie každému v Žehre je dnes do reči. Jeden z Rómov nás zaskočil vyjadrením spokojnosti nad znížením sociálnych dávok - vraj teraz mu úžerníci nezoberú toľko ako predtým. Druhý sa zdráha hovoriť - bojí sa. Vraj môžu opäť lietať sekery... Otázkou je, ktorá hlava padne tentokrát.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš