osvetové stredisko (POS) v spolupráci s občianskym združením Romipen.
"Napriek finančným problémom sa toto podujatie podarilo opäť pripraviť, jeho podoba je možno trochu oklieštenejšia, predstaví sa len šesť súborov. Zmyslom je ukázať rómsku kultúru a tradície. Dokonca ani mnohí Rómovia nevedia, ako vznikol Medzinárodný deň Rómov," uviedla Zuzana Barilová z POS.
Medzinárodný deň Rómov pripadá na 8. apríl. V ten deň v roku 1971 sa v Londýne zišli zástupcovia Rómov zo 16 krajín, vznikla Svetová únia Rómov, prijali svoju vlajku, dohodli sa tiež na tom, že nebudú používať označenie Cigáň, ale uprednostnia pomenovanie Róm. "Po stáročia sa Rómovia medzi sebou oslovovali vlastným "Roma", to len nerómski spoluobčania im hovorili Cigáni," uviedla šéfka združenia Romipen Jolana Huszárová. Ako dodala, zmyslom osláv je ukázať verejnosti, že aj rómske deti sú talentované a svoju kultúru poznajú. "V publiku sedia žiaci popradský škôl. Myslím si, že keď uvidia rómskych spolužiakov tancovať a spievať, budú ich inak akceptovať, prispeje to k búraniu bariér. Už ich nebudú vnímať len ako neschopných a flákačov," dodala J. Huszárová. Poznamenala tiež, že mnohé rómske súbory cítia nielen nedostatok financií, ale často nemajú ani priestor na nácvik, či prezentovať sa inde ako na rómskych festivaloch. "Nemáme šancu predstaviť sa inde, ako na rómskych podujatiach. A aj v obci je občas konflikt, naše deti napríklad vystupujú na Dni matiek, ale na vystúpenie môžu ísť len ich matky, ostatní Rómovia sa nemôžu prísť pozrieť. Z toho mi je občas smutno," poznamenala vedúca tanečného súboru Barbie z Hranovnice Radoslava Flimerová. Slová o skrytom rasizme potvrdila aj mladá Rómka Katka Kokyová. "To je na každom kroku. Idem po ulici a už počujem hanlivé poznámky," dodala. Tvrdí však, že aj takými akciami ako je Deň Rómov sa dajú odstraňovať predsudky. Potlesk v publiku to potvrdil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš