rozoberajú hanušovskí Rómovia. Stavebný materiál v ruinách opusteného podniku nakupujú za babku Prešovčania, Vranovčania aj stavebníci z okolitých dedín. "Robím na dvore prístavbu, staré kvádre sú na ňu ako stvorené," povedal nám jeden zo stavebníkov, ktorý včera do 'nekontrolovaného veľkoobchodu' prišiel s aviou. "Zdraželi, dnes chcú za kus pätnásť korún," posťažoval si. Napriek tomu neváhal nakúpiť. Zdanený kváder zo stavebnín by ho vyšiel minimálne na päťdesiat korún.
Cena tehál sa v Bystrom pohybuje od troch do piatich korún. Predajňa stavebnín na ceste z Hanušoviec nad Topľou do Prešova má najlacnejšiu za jedenásť. Nepocítilavšak , že by jej niekto vošiel do kšeftu.
Včera sme na návšteve pracoviska samozvaných rómskych demontérov neboli sami. S fotoaparátom tu dorazili aj iní nechápavci. "To je neuveriteľné, musel som si to prísť nafotiť. Také malé Kosovo tu máme," vysvetlil dôvod svojej prítomnosti jeden z nich. V ruinách tehelne pracovalo päťdesiat až sedemdesiat hanušovských Rómov. Medzi nimi aj ženy a deti. "Za deň si tu zarobím sedemsto, aj tisíc päťsto korún, závisí od toho, koľko je záujemcov," povedal nám devätnásťročný Peter. "Chcem sa ženiť potrebujem peniaze," skonštatoval s očisteným kvádrom v ruke. Za hodinu vie s partiou na odber pripraviť aj sto kvádrov alebo tehál. Nikto z kupcov vraj neberie použitý stavebný materiál na nový dom. Z očistených tehál a kvádrov sa najlepšie stavajú prístavby, priečky a ploty.
Demontáž tehelne začala v októbri minulého roku košická firma, ktorá nemala povolenie na búranie. Keďže nemala vysporiadané vlastnícke vzťahy, obec Bystré im demontáž objektu tehelne zatrhla. Do začatej práce sa bez akéhokoľvek povolenia pustili Rómovia. Starosta Bystrého Jozef Andrek má hlavu v smútku. Veril, že tehelňa ožije, vytvorí priestor pre zamestnávanie. Sny sa mu rúcajú pred očami. Napoly rozobratá budova tehelne je vo vlastníctve hanušovskej spoločnosti Temako. Tá o jej osud očividne nejaví záujem. Pozemky vlastní vranovská realitná kancelária. Pravdepodobne to vyhovuje, ak Rómovia tehelňu vymažú zo sveta. Bez nároku na odmenu im pripravia zelenú zónu na predaj. Najnovšie sa pustili aj do susedného objektu Drevstavu, ktorého majiteľ na svoju nehnuteľnosť rovnako zabudol.
Tragédiu bystrianskej tehelne vidí Jozef Andrek v hrozbe ekologickej havárie. V objekte sa stále nachádzajú cisterny s olejom. Jeden z Rómov sa v našej prítomnosti pokúšal odraziť ventil na jednej z nich. "Je tam tridsať ton oleja, keď sa to vyleje do pôdy bude z toho nešťastie," dodal. Jedno zažehnali pred mesiacom. Vytečený olej tu odstraňovali tri dni.
Autor: div
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš