končí 29.mája 2004, predstavuje šancu pre tých, ktorí dokážu zvíťaziť nad dymiacou cigaretou, vyhrať 10-tisíc dolárov. Stačí zaslať svoju prihlášku a jedného svedka na adresu slovenských organizátorov, teda Úrad verejného zdravotníctva SR, Trnavská cesta 52, 826 45 Bratislava, prípadne elektronicky bizikovaszusr.sk, rakarovaszusr.sk do 2.mája 2004.
Na Slovensku bude súťaž prebiehať na celoštátnej aj regionálnej úrovni a tým, ktorí sa pokúsia zlomiť závislosť na nikotíne v prvých ťažkých dňoch poskytnú pomoc odborníci. Napríklad v Prešove sa môžu súťažiaci obrátiť na Regionálny úrad verejného zdravotníctva, presnejšie na Poradňu odvykania od fajčenia, ktorú vedie Nataša Devečková. Mimochodom, história tejto súťaže sa píše od roku 1980, kedy sa prvýkrát uskutočnila v USA. Národný inštitút verejného zdravotníctva vo Fínsku ju aplikoval na národnej úrovni v roku 1985 a v roku 1994 ju už organizoval na medzinárodnej úrovni. Koná sa každé dva roky a tento rok sa predpokladá, že sa do nej zapojí 100 krajín. Asi milión fajčiarov hodlá prekonať rovnaké problémy. "Obdobie súťaže trvá len štyri týždne, a preto to berte ako istú skúšku samého seba, alebo ako pokus urobiť niečo pre svoje zdravie. Nemusíte sa hneď k tomu stavať ako k celoživotnému záväzku. Po skončení súťaže záleží len na vás, ako sa rozhodnete, či prestanete, alebo sa k fajčeniu vrátite. Najväčšou výhodou je, že dáva každému šancu vyhrať svoje zdravie a navyše aj jednu z atraktívnych národných cien, alebo medzinárodných, teda 10-tisíc alebo 2,5-tisíc dolárov," uvádza sa vo výzve.
Dôvodom na takúto medzinárodnú súťažnú kampaň je fakt, že tretina celej dospelej populácie na svete, čo je 1,1 bilióna ľudí, sú fajčiari. Každoročne je fajčenie príčinou predčasných úmrtí okolo 4 miliónov ľudí. Odborníci varujú, že tento počet sa počas nasledujúcich 25 rokov zvýši na 10 miliónov. Napriek týmto šokujúcim údajom, nemotivujú fajčiarov k tomu, aby prestali fajčiť. Na Slovensku nepomohlo ani systematické zvyšovanie cien cigariet a tabakových výrobkov.
Pritom, prestať fajčiť sa oplatí v každom veku. Podľa skúseností zdravotníkov sa zdravie začína zlepšovať okamžite. Napríklad aj také závažné ochorenia ako je riziko infarktu sa redukuje už po 1-2 rokoch bez cigariet a o niečo neskoršie sa znižuje aj riziko rakoviny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš