je však už pripravený návrh, ktorý bude predložený zasadnutiu mestského zastupiteľstva.
Prvou zo zmien organizačnej štruktúry, ktorá by mala začať platiť 1. 1. 2004, je vytvorenie funckie jedného štatutárneho zástupcu náčelníka MsP. Momentálne má náčelník troch zástupcov, pre ekonomické veci, pre výkon služby a pre úsek objasňovania priestupkov. Meno náčelníkovho zástupcu má určiť zastupiteľstvo. Druhá výrazná zmena sa bude týkať pracovísk MsP na Sídlisku Sekčov (Justičná ulica) a na Sabinovskej ulici. Mestská rada vyberala z dvoch predložených alternatív. Prvou bolo úplné zrušenie pracovísk. Druhou bolo "zrušiť funkcie objasňovateľ priestupkov na pracoviskách MsP Sabinovská a Sekčov a nahradiť tento úsek služobnej činnosti operačnými pracovníkmi na týchto pracoviskách, ktorí budú zároveň vykonávať aj objasňovanie priestupkov".
Namiesto nepretržitej prevádzky majú po novom fungovať pracoviská od 6. do 14. a od 14. do 22. hodiny. Zbrane a strelivo majú byť umiestnené na centrálnom pracovisku (Jarková ulica) a obidve vysunuté pracoviská sa majú "napojiť na pult centralizovanej ochrany". Schválené návrhy neprešli radou jednoznačne (6 bolo za, 3 proti, 1 sa zdržal), dá sa očakávať polemika aj v mestskom parlamente. Druhou navrhovanou alternatívou bolo úplne zrušiť pracoviská MsP na Sabinovskej a Justičnej.
"Vieme, že mestská polícia dnes nepracuje veľmi efektívne. Zo 72 policajtov je v teréne 29, teda ani nie polovica. To bolo aj cieľom zmeny organizačnej štruktúry," povedal poslanec Juraj Hurný (SDKÚ). "Na Mestskú políciu v Prešove sú kladené zo strany vedenia mesta, ale aj občanov stále väčšie a väčšie nároky a očakávania. Sedem rokov je stav taký, aký je teraz, pričom kompetencie mestskej polície boli iné. Po rôznych novelách pribudli nové kompetencie," doplnil Milan Berdis (SDĽ) s tým, že k novým právomociam sa počet zamestnancov nezvyšoval, ale reálny stav policajtov v teréne bol nižší. "Jej životnosť by mala preukázať prax," dodal na margo novej organizačnej štruktúry. Poslanec František Husovský (KDH) si servítku pred ústa nedával: "Pri diskusii, ktorá bola, som zistil, že všetci radní sú experti na mestskú políciu. Takí experti, že odsúhlasili voľbu zástupcu náčelníka proti zákonu." Uviedol, že zákon hovorí o tom, že mesto môže (ale nemusí) zriadiť funkciu štatutárneho zástupcu a o jej obsadení rozhoduje náčelník. J. Hurný mu oponoval, že návrh zastupiteľstva bude mať iba odporúčací charakter, a jeho "návrh môže, ale nemusí náčelník akceptovať".
F. Husovský kritizoval aj ďalšie veci. "Neveľmi ma potešilo, keď jeden u návrhov bol na zrušenie objektov... Pri návrhu na zrušenie objektov sme zabudli, koľko sme už do nich investovali." Takisto si nevie predstaviť narábanie so zbraňami, keď všetky budú musieť byť na Jarkovej ulici a policajti ich tam budú musieť voziť, respektíve si ich vyzdvihovať každý deň na ráno, na obed a večer. "Bude to nejaká úspora?", pýtal sa. Podľa jeho slov bolo v súvislosti s problémom neplatičov a rozšírenia starej tehelne stretnutie členov výboru mestskej časti s občanmi. Ako dodal, občania minimálne požadujú to, aby na tehelňu pravidelne dohliadala hliadka mestskej polície a plot, "aby nebol priamy prechod na Veselú ulicu, kde je Gymnázium sv. Moniky a Domov dôchodcov". Podľa poslanca Hurného by "práve ušetrení policajti by mali posilniť hliadky aj na Starej tehelni". Aj mestský prednosta Ján Dobrovič (HZDS) sa domnieva, že je nevyhnutné mať vysunuté pracoviská MsP otvorené nonstop. "Aj spávať sa bude človeku lepšie, keď budú policajti v teréne, než na pracovisku," podotkol.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš