Chudíka význam vtedy, keď budú samosprávne kraje vyňaté zo štátnej pokladnice. Zdôraznil, že ministerstvom financií musí byť garantovaný celý štartovací proces fiskálnej decentralizácie „a, samozrejme by sme chceli, aby sme mali minimálne stopercentne garantovaný rozpočet roku 2004." Tiež uviedol, že samosprávny kraj má k tomuto návrhu podať pripomienky do 7. mája.
Zdôraznil, že k fiškálnej decentralizácii už teraz majú niekoľko výhrad. Začal daňami, konkrétne uviedol, že samosprávne kraje by od januára 2005 mali platiť daň z nehnuteľností. „Bolo by to niekoľko desiatok miliónov korún. Tieto peniaze však v rozpočte nemáme." Pokračoval, že chceli v tomto zmenu „ale zdá sa, že nepochodíme, lebo v roku 2005 by už dane za nehnuteľnosti mal platiť aj štát." Podotkol, že zámer je taký, aby regionálne samosprávy hospodárili iba s takým majetkom, ktorý potrebujú a ostatného sa zbavovali.
Ďalšou výhradou podľa Chudíka je fakt, že samosprávne kraje by naďalej mali vyrovnávať straty vo verejnom záujme pre SAD, čo napríklad v tomto roku pre PSK predstavuje 191 miliónov korún. „Tak isto by sme mali stopercentne vykrývať prevádzku všetkých neštátnych subjektov, ktoré poskytujú sociálnu starostlivosť. V tomto roku by to pre nás znamenalo 120 miliónov korún." Chudík zdôraznil, že keď sa tieto dve položky zrátajú, tak ide o desatinu tohoročného rozpočtu PSK. „Preto si kladiem otázku, či je vykrývanie strát SAD vo verejnom záujme našou originálnou kompetenciou?"
Zároveň Chudík poznamenal, že je ochotný prijať aj tieto požiadavky, ale regionálne samosprávy by potom mali mať aj kontrolné mechanizmy. Čo sa týka SAD uviedol, že nie je dokončená ich privatizácia, ak VÚC dostanú 34 percent akcií, budú mať na hospodárení SAD záujem. K súkromným subjektom poskytujúcim sociálnu starostlivosť uviedol, že celú záležitosť treba prekopať. „V prvom rade by sa nanovo mala určiť sieť a mal by ich schvaľovať ten, kto bude dávať peniaze. Tiež by tam mal byť kontrolný mechanizmus využitia peňazí, ale každý takýto neštátny subjekt má aj vlastné príjmy a kontrolovať tieto zákon zatiaľ nepripúšťa."
Napokon predseda PSK uviedol, že veľkým problémom je aj to, že v návrhu fiskálnej decentralizácie sa nespomínajú peniaze na regionálny rozvoj.
Napokon informoval, že prepočet ministerstva financií je taký, že príjem samosprávnych krajov po zavedení fiskálnej decentralizácie by sa mal každoročne navyšovať. Bol by z dvoch zdrojov, prvým je cestná daň a druhým je transfer od ministerstva financií a to činí 27 percent z príjmu fyzických osôb. Až 70,9 percenta príjmu fyzických osôb budú dostávať mestá a obce a 2,1 percenta z nich má zostať ako rezerva na ministerstve financií.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš