tri roky putovať aj finančná pomoc v rámci programu integrácie Rómov. S programom prišla organizácia Partners for Democratic Change USA (PDC) v spolupráci s americkou vládnou agentúrou USAID.
"Okrem regiónu Kežmarku sme na Slovensku vytipovali ešte lokalitu Prešova a Rimavskej Soboty, kde by sme pomocou poskytnutia malých grantov chceli podporiť spoluprácu medzi menšinou a väčšinou. Práve tu žije veľa ľudí, ktorí nečakajú, čo sa udeje zvonku," uviedla Andrea Chorváthová z PDC. Ako upresnila, zásadný rozdiel medzi inými grantovými programami a týmto, je v prístupe. "Tu vyžadujeme, aby ľudia z rómskych komunít sami zadefinovali prioritné problémy a povedali, na čo najviac potrebujú v svojej obci peniaze. Tých financií nie je veľa, nie sme Európska únia, takže to nie sú milióny, ale aj za menej peňazí sa dá veľa vecí vyriešiť," dodala A. Chorváthová.
Rómovia z Kežmarku, Veľkej Lomnice, Huncoviec, Malého Slavkova, Strání pod Tatrami a Rakús sa pod vedením terénnych pracovníkov občianskeho združenia Komunita - miesto pre každého stretávali už tri mesiace, aby zmapovali svoje predstavy a potreby na vylepšenie spolunažívania Rómov s väčšinou. "Určite potrebujeme riešiť vodu a kanalizáciu pre osadu a prístupovú cestu do nej," uviedol za rómsku komunitu v obci Milan Polhoš. V Huncovciach zas chcú vsadiť na vybudovanie detského ihriska, v Kežmarku chcú vytvárať vzdelávacie centrá, v Rakúsoch sa chcú venovať separácii odpadu. "Škoda , že to je len 30-tisíc na jeden grant. My by sme potrebovali viac, máme veľa nápadov a požiadaviek," skonštatoval Anton Horváth za komunitu huncovských Rómov.
Projekty na mikrogranty majú komunity odovzdať do 7. júna. V jeseni ich čaká druhé kolo malých a stredných grantov, tam je finančná pomoc až do výšky 300 tisíc korún. Celkovo sa majú na Slovensku v rámci programu integrácie použiť 3 milióny korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš