názvom Quo vadis Európa. Približujú modernú architektúru v európskych mestách, ukazujú na jej funkčnosť a nápaditosť. Úžasne použité tvary, materiály a farby dokážu aj z takej stavby ako je dom dôchodcov, knižnica či požiarna zbrojnica urobiť výtvarne zaujímavý objekt.
"Čoskoro vstupujeme do Európskej únie. Hoci sa v galérii neorientujeme na prezentáciu fotografií, teraz sme urobili výnimku. Chceme skúmať, kam sa uberá európska architektúra, porovnať ju s tou našou a prispieť trochu k formovaniu vkusu, naučiť ľudí vnímať krásu moderny," uviedla šéfka galérie U sediaceho anjela Carmen Kováčová.
Architekt Peter Marcinko (r. 1961) pochodil takmer celú Európu. "Všímal som si predovšetkým súčasnú architektúru. Keďže som vášnivý fotograf, z každej cesty si prinesiem aj 600 - 700 fotografií. Výstavou chcem ukázať, kam speje súčasná architektúra a zamyslieť sa nad fenoménom moderny. Tá je u nás trochu odsúvaná, ako niečo, čo sa historickej architektúre nevyrovná. Chcem ukázať, že aj dnešné stavby môžu byť vysoko humánne, s prvkami ľudskosti a zároveň aj pekné," uviedol autor atraktívnych záverov.
Sám priznáva, že ho najviac očarilo Holandsko s jednoduchými a účelnými stavbami. Slovenskú architektúru nehodnotí skepticky. "Ešte sa len hľadá, je tu tendencia stále niečo napodobňovať a vytvárať akési pseudoštýly. Za ostatných päť rokov však cítiť výrazný posun k lepšiemu, vzniklo zopár skvostných vecí," uviedol Peter Marcinko. Z vlastnej praxe vie, že nebýva jednoduché presvedčiť investora o správnosti svojho riešenia. "Ešte stále tu vidíme tzv. podnikateľské baroko, pseudoštýly. Hovorím, že pokiaľ tu nebude dopyt, nemôže byť ani ponuka, ja nemôžem niečo iným vnucovať. Veľa záleží od rozhľadenosti investora. Aj tomu má pomôcť táto výstava," dodal architekt.
V oboch kežmarských výstavných sieňach potrvá prezentácia Marcinkových fotografií do 9. mája.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš