O projekte, ktorý realizujú Korejovčania s pomocou Čierneho kríža
Prednedávnom privítala starostka Korejoviec, malej obce pod Duklou, Marta Frančaková hosti z Rakúskeho Čierneho kríža. Je to štátna organizácia, ktorá sa zaoberá starostlivosťou o vojnové hroby v Rakúsku i v iných štátoch Európy. Profesora Dietera Winklera a Ing. Otto Jausa sprevádzali výkonní podpredsedovia Spoločnosti starostlivosti o nemecké vojnové hroby na Slovensku Dr. Ján Tomko a Dr. Michal Bochin. Hosťom i hostiteľom súčasne bol správca farností v Kr. Bystrej a Medvedzí, predseda správnej rady neziskovej organizácie Ochrana a obnova drevených kostolíkov pod Duklou NKP Mgr. Jaroslav Popovec.
Dôvodom stretnutia bola iniciatíva obce, ktorá sleduje zachovanie a uctenie si pamiatky vojakov, ktorí skončili svoju životnú púť v korejovskom chotári. Po obetiach 2. svetovej vojny, ktoré už majú svoje trvalé miesta posledného odpočinku, prišli na rad aj nešťastníci z 1. svetovej vojny. Hoc nepoznaní po mene a tvári, ich kosti si zaslúžia aspoň symbolickú úctu a posmrtnú dôstojnosť. Budú ju mať...
Spomínaní rakúski hostia prišli do Korejoviec, aby pomohli obci zrealizovať zámer na úpravu časti obecného cintorína, v ktorom spočívajú pozostatky piatich vojakov Rakúsko-uhorskej armády, ktorí položili mladé životy za pochybné (resp. pochybené) mocenské záujmy monarchie.
Po rokovaní s oboma pánmi došlo k dohode, ktorá sfúzovala záujem obce a poslanie Čierneho kríža. Obec prispeje osvedčenými rukami občanov a rakúska spoločnosť niekoľkými stovkami eur na nevyhnutný materiál, piatim mŕtvym upravia ich pohrebisko a desiatkam žijúcich prístupovú cestu k obecnému cintorínu a drevenému kostolíku z roku 1764. Podľa slov M. Frančakovej sa tak určite stane ešte do jesene tohto roka. Obec upresní projekt a rozpočet, Rakúšania ho posúdia a odklepnú. Hľa aké jednoduché! Na prvý pohľad, nie je to ale celkom tak. Za výsledkom nedávneho rokovania treba vidieť aj kus práce, korešpondencie s rakúskym veľvyslanectvom v Bratislave, ale aj mnohoročné úsilie pplk. v zálohe, Košičana Petra Steňka, ktorý našiel v Korejovciach zaľúbenie. Pred desiatimi rokmi odkúpil v obci domček, angažoval sa pri bádaní vojenskej histórie pod Duklou a vlani sa nechal pochovať na cintoríne hneď vedľa hroboch neznámych vojakov.
A. Dudáš
Autor: Ko
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš