samosprávneho kraja (PSK) predložil vedúci odboru zdravotníctva Úradu PSK Andrej Bega. Skonštatoval, že hospodársky výsledok zdravotníckych zariadení, ktoré 1. januára 2003 prešli do pôsobnosti samosprávneho kraja, je mínus 320 miliónov Sk. Rozmenené na drobné: Nemocnica s poliklinikou v Humennom - strata 75 miliónov 630-tisíc korún, NsP Levoča - strata 37 miliónov, NsP Stará Ľubovňa - mínus 45 miliónov 590-tisíc Sk, NsP Svidník - mínus 64 miliónov 585-tisíc, NsP Vranov nad Topľou - mínus 90 miliónov 196-tisíc Sk.
Vedúci odboru pripomenul, že európska únia nepozná nemocnice ako príspevkové organizácie, riešením by bola transformácia na neziskové organizácie. Do diskusie sa ako prvý zapojil vedúci komisie zdravotníctva Peter Bizovský (SNS), ktorý okrem iného zdôraznil, že keď sa hovorí o transformácii, tak to nie je privatizácia. Poukázal aj na článok v našich novinách, ktorý do rubriky Reagujete napísal člen zdravotnej komisie PSK - neposlanec Ján Šimko z Vranova nad Topľou (uverejnený bol 1. apríla pod titulom Utajené šachové ťahy Prešovského samosprávneho kraja). „Je to hrubé osočovanie od človeka, ktorý zatiaľ svojou pracovitosťou nepresvedčil," uviedol Bizovský a zároveň vyzval politické grémium HZDS, aby zvážilo stiahnutie doktora Šimka zo zdravotnej komisie.
V rozprave vystúpil aj poslanec Ján Gajdzik (NEKA), ktorý povedal, že stojíme pred priepasťou zdravotníctva. Neverí tomu, že riešením je transformácia. „Ktorý hlupák si zoberie na seba nemocnice s takou zadĺženosťou?," opýtal sa.
Anton Bidovský z klubu SDKÚ skritizoval správu predloženú vedúcim odboru Begom, povedal, že má slabú vypovedaciu hodnotu (poznamenávame, že poslanci ju zobrali na vedomie s pripomienkami), a dodal že k tabuľkovej časti chýba komentár. „Z tých čísel som mal v hlave zmätok." Bidovský predniesol požiadavku dôkladnej odbornej a finančnej analýzy, na základe ktorej by sa dalo rozhodovať, ako ďalej.
„Treba kričať, ak limit zdravotných poisťovní nepostačuje," pridal sa poslanec Peter Molčan (Ľudová únia) a pokračoval: „Ak postačuje, potom je to naša kapusta a treba racionalizovať. Bojíme sa povedať, že päť nemocníc je veľa, že prinajmenšom dve z nich svojou efektivitou nestačia."
Poslanec Ján Manduľák (KDH) z Vranova zdôraznil, že priestory vranovskej nemocnice sú vždy plné. Ide o 70-tisícový okres, povedal a spýtal sa, či budú pacientov posielať do Humenného alebo do Prešova.
Dušan Hruška (KDH) na tému transformácie nemocníc podotkol: „Nemaľujme si pekné obrázky, treba povedať, čo s dlhmi."
Poslanec Štefan Kužma (SDKÚ) navrhol, aby sa nemocnice transformovali tak, že časť ich dlhu zoberie na seba samosprávny kraj a dlhodobo ho bude umorovať. „Je to vždy lepšie riešenie, ako keď necháme všetko tak a za 2 - 3 roky budú zadĺžené miliardou." Nato poslanec Nikolaj Savčák (ANO) vystúpil s návrhom zvolať k problémom zdravotníctva mimoriadne rokovanie zastupiteľstva.
Napokon aj Chudík zauvažoval nad možnosťami Prešovského samosprávneho kraja. „Môžeme robiť čo chceme stále, sme v patovej situácii." Poukázal tiež na skutočnosť, že od januára 2005 vstupuje do platnosti zákon, ktorý povoľuje spustiť exekúcie na zdravotnícke zariadenia. Zdôraznil, že nie je úlohou samosprávneho kraja, aby riešil možnosti zdravotníckej siete. Vyriešiť to malo ministerstvo zdravotníctva. Týmto podľa názoru Chudíka mala začať reforma zdravotníctva.
Podotkol, že riešením problémov by mohla byť transformácia, prenájom, alebo predaj zdravotníckych zariadení. „Kto si však bude kupovať zadĺžené nemocnice?" Odmietol návrh, aby samosprávny kraj zobral na seba záväzky nemocníc a transformoval ich s nulovými dlžobami. V januári by podľa Chudíka podlžnosti nemocníc mohli dosiahnuť už 500 miliónov Sk. „Keď nabehnú exekútori, budú tieto peniaze chýbať v školstve, kultúre i sociálnej oblasti. A budeme v kolapse. Toto nemôžeme urobiť. Naozaj treba kričať, ale je to ako hádzanie hrachu na stenu." Poznamenal, že nemôžu ísť takou cestou, ktorá by bola na úkor odbornosti a kvality. „Cesta je inde. Poisťovne musia zadefinovať, čo budú platiť a čo sú schopné platiť."
Zaujal ho poslanecký návrh, aby si Prešovský samosprávny kraj zriadil vlastnú zdravotnú poisťovňu. Zdôraznil, že celá situácia okolo zdravotníctva v Prešovskom kraji potrebuje verejnú diskusiu.
Poslanci napokon prijali uznesenie, ktorým sa uložilo spracovať odbornú a finančnú analýzu zdravotníckych zariadení a riaditelia majú pripraviť návrh opatrení na zvrátenie nepriaznivého stavu v zdravotníctva. Toto sa prerokuje na mimoriadnom zastupiteľstve, ktoré sa uskutoční do konca mája. Do uznesenia poslanci vložili aj výzvu vláde, aby prijala opatrenie na oddĺženie zdravotníctva PSK.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš