Slovensku. Jedným z nich je aj DSS v Stropkove. "My sme sa rozhodli získať nové priestory využitím podkrovia na spoločenské účely. Skvalitní sa aj úroveň bývania tým, že sa uvoľnia spoločenské miestnosti, ktoré sú v zariadení. Viacposteľové izby sa zredukujú," povedal riaditeľ DSS v Stropkove Ján Melník.
Terajšie zariadenie DSS je umiestnené v priestoroch Františkánskeho kláštora zo
17. storočia a dvoch prístavbách budovaných v rokoch 1962 a 1972 na systém internátneho bývania. Rekonštrukciou podkrovia získajú celkovo šesť miestností na tzv. dodatkové služby, ktoré zahŕňajú kultúrnu, záujmovú a športovú činnosť. "Boli sme spustení ako pilotný projekt v polovici roku 2003. Urobilo sa výberové konanie a od 5. decembra sme pristúpili k samotnej realizácii stavby. Termín ukončenia je máj 2004. Investičné náklady celej stavby boli 3,2 milióna korún. Došlo však k úprave ich výšky z dôvodu nových noriem, podľa ktorých musí byť v takýchto zariadeniach spracovaný elektro-požiarny systém. Tým sa stavba predražila zhruba o sedemstotisíc."
Vplyvom nárastu indexu cien stavebných prác, materiálov ako aj DPH, celkové náklady sa vyšplhali na 4,2 mil. Sk. Tento pilotný projekt schvaľovaný v roku 2002, je financovaný systémom 40 percent z Európskej rozvojovej banky a 60 percent zo štátneho rozpočtu.
Nové projekty na infraštruktúru sú v súčasnosti financované už podľa modelu 85 percent z EÚ, 10 percent zo štátneho rozpočtu a 5 percent z vyšších územných celkov. V Prešovskom samosprávnom kraji sa majú realizovať ešte dva projekty v Podskalke a Brezovičke. Tie sú v štádiu verejného obstarávania.
V DSS Stropkov sú klienti prevažne s mentálnou retardáciou, duševnými poruchami a poruchami správania. Vekové rozpätie je od 18 rokov nahor. "Prax je taká, že nie je o nich zo strany príbuzných veľký záujem, a väčšinou sú tu celý rok. Snažíme sa pre to pre nich vytvárať rôzne aktivity, aby ich pobyt u nás nebol stereotypný. Tie sú realizované formou krúžkov s hrnčiarskou, textilnou výrobou, ako aj prácou v záhrade a skleníkoch."
Jedným z opatrení DSS na skvalitnenie života klientov je aj znižovanie ich počtu. "V roku 1990 pri mojom nástupe do funkcie ich bolo 150. V súčasnosti ich máme 103. Vtedy bola obytná plocha na jedného klienta minimálne šesť metrov štvorcových. Zmenou noriem sa zvýšila na terajších osem metrov. Aby sme dosiahli ten štandard, ideme na 100 klientov systémom, že neprijímame nových a prirodzeným úbytkom."
Ďalšou z nových vecí je vytváranie kombinovaných typov zariadení, v ktorých bývajú muži aj ženy. "Dosiaľ sme to nemohli realizovať, pretože sme nemali vybudované hygienické zariadenia. Osobitne musí byť zabezpečené aj bývanie. Stravovanie a pracovná činnosť sa prevádza spoločne. Uvažujeme v druhom polroku, ak sa nám zníži počet klientov, s prednostným prijímaním žien od 18 rokov z Prešovského kraja. Muži potrebujú pre vzájomnú komunikáciu a spoločenské aktivity prítomnosť žien. Preto sa doporučuje vytváranie týchto kombinovaných zariadení," dodal J. Melník.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš