Starý spor o sídlisko Juh zatiaľ nemá nové riešenie
Kežmarok Takmer štrnásťročný spor medzi mestom Kežmarok a obcou Ľubica o územie sídliska Juh sa už pokúšali vyriešiť aj poslanci Národnej rady SR.
Mira Kováčiková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Na návrh skupiny poslancov pod vedením Jozefa Hurbana mali mať v utorok na mimoriadnej schôdzi na programe návrh zákona, ktorým sa mení zákon o obecnom zriadení. Ten mal dať bodku za nekonečným sporom. Napokon ho však z rokovania stiahli. Kauza Ľubica verzus Kežmarok bude zamestnávať poslancov pravdepodobne na schôdzi 11. mája.
Návrh zákona sa špeciálne vzťahuje len na Kežmarok a Ľubicu. Hovorí sa v ňom, že o zmene územia obce v prípade, že po jej rozdelení nedošlo k usporiadaniu územia v súlade s verejným záujmom, môže rozhodnúť vláda. Keďže časť kežmarského sídliska Juh leží na ľubickom katastrálnom území, podľa pôvodnej dohody mali obe samosprávy problém vyriešiť zámenou pozemkov. K nej však ani po trinástich rokoch od odčlenenia Ľubice od mesta Kežmarok nedošlo. Problémy spôsobujú aj podielové dane, tie momentálne za 4437 obyvateľov "sporného" územia plynú do Ľubice, aj keď sa "Južania" hlásia ku Kežmarku.
Šancu na vyriešenie nekonečnej kauzy mali nedávno vrcholní zástupcovia oboch samospráv. Deklarovali, že sa chcú konečne dohodnúť. Kežmarok naznačil, že ak bude Ľubica ich návrhy akceptovať, stiahne z rokovania parlamentu príslušný návrh zákona. "Zatiaľ sme však nedostali na naše návrhy konkrétnu odpoveď, preto sme návrh zákona nestiahli. Samozrejme, ďalej sa budeme snažiť o dohodu. Treba si však uvedomiť, že odďaľovaním riešenia mesto prichádza ročne o milióny korún," povedal kežmarský primátor Igor Šajtlava.
Starosta Ľubice bol faktom, že poslanci sa mali znovu zaoberať návrhom zákona, ktorý by starú kauzu rozuzlil, prekvapený. "Samozrejme, že sme ochotní rokovať. Nejaké návrhy sme od Kežmarku dostali, ale už dávnejšie som povedal, že nevymeníme predsa mercedes za kolobežku," uviedol starosta Otto Dovjak. Ako dodal, dúfa, že kým pôjde návrh zákona opäť do parlamentu, dokážu obe zainteresované samosprávy nájsť prijateľné riešenie. "Trvá to dlho, ale nemali by sme sa unáhliť prijatím hneď prvého návrhu," dodal starosta.
Nervozitu z dlhotrvajúceho sporu cítia predovšetkým samotní obyvatelia sídliska. Tí napríklad pre nevyjasnené vzťahy nemôžu kupovať byty do svojho vlastníctva. "Mne je v podstate jedno, či rozhodnutie urobí vláda, parlament, alebo obe samosprávy. Len nech je konečne jasno, čí vlastne sme," naznačil jeden z obyvateľov spornej časti Juhu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš