pondelok 5. apríla na Krajskom súde v Košiciach, padne verdikt o ich osude. Prípadne bude definované východisko v podobe strategického investora. V hre je totiž osud ďalších 260 zamestnancov, ktorí už mali odísť z firmy začiatkom apríla a mesačný odklad dostali len vďaka stanovenému termínu schôdze veriteľov. Od nej sa očakávalo, že sa bude hovoriť nielen o vysporiadaní, ale aj hlasovať za predaj spoločnosti záujemcovi. Mimochodom ten je v poradí tretí. Predchádzajúci dvaja stratili trpezlivosť a odstúpili. Spoločnosť Penta Investment Ltd. Cyprus so sídlom v Bratislave teraz ponúka za Křižík 44 miliónov korún.
Nestalo sa tak. Schôdza konkurzných veriteľov sa napokon vôbec nekonala. Dôvodom bola neúčasť bánk, najmä veriteľov, ktorí si uplatňujú voči Křižíku aspoň 30 percent pohľadávok. Sudkyňa stanovila náhradný termín na 26. apríla 2004.
Dodávame, že januárová schôdza veriteľov bola tiež neúspešná, hoci sa nej banky zúčastnili. Neboli totiž vyriešené incidenčné žaloby podané vlani. Mimochodom, dodnes o nich nebolo rozhodnuté. Námietky mali veritelia aj voči postupu správcu konkurznej podstaty Michala Pirníka.
Generálna tajomníčka Istrobanky, a.s. Bratislava, Elena Penzes Strobl, zdôvodnila neúčasť na poslednej schôdzi veriteľov oficiálnym vyhlásením vedenia banky. "Na schôdzi konkurzných veriteľov konanej dňa 22.júla 2003 konajúca sudkyňa Krajského súdu v Košiciach nepriznala Istrobanke hlasovacie práva, keďže jej pohľadávka na prieskumnom pojednávaní dňa 22. júla 2003 bola účelovo popretá správcom konkurznej podstaty úpadcu Michalom Pirníkom. Za daného právneho stavu je týmto Istrobanke, ako rozhodujúcemu veriteľovi, znemožnené hlasovať o predaji podniku Křižík, a. s.," uvádza sa vo vyhlásení. "Pravým dôvodom neuskutočnenia schôdze konkurzných veriteľov nebola neúčasť bánk, ako pre médiá uviedol správca konkurznej podstaty , ale skutočnosť, že zo strany veriteľa 1. Prešovská nástrojáreň, s. r. o. so sídlom v Prešove bola vznesená písomná námietka zaujatosti voči konajúcej konkurznej sudkyni JUDr. Brixiovej. Jedným z konateľov tejto spoločnosti, podľa obchodného registra, je Stanislav Čorej, ktorý je personálne prepojený na spoločnosť Křižík v konkurze."
Keď sme skúmali fakt, ktorý Istrobanka označila za pravý dôvod zmarenej schôdze, zistili sme, že Stanislav Čorej nie je konateľom 1. Prešovskej nástrojárne. V obchodnom registri v nej figuruje od roku 1999 do roku 2000. V aktuálnom registri opäť od roku 2001, ale na Okresnom súde v Prešove od augusta 2002 leží žiadosť na výmaz z registra. Ten sa dodnes nerealizoval. Na Křižík bol Čorej prepojený. Napokon, svojho času bol riaditeľom firmy, istý čas figuroval v predstavenstve, neskôr v dozornej rade a spoločnosť Turbo, v ktorej je štatutárom, má v Křižíku 47 percent akcií.
S terajšími konateľmi 1. Prešovskej nástrojárne sa nám včera nepodarilo spojiť. Keď sme sa však zaujímali, či na schôdzi veriteľov bola vznesená námietka zaujatosti z ich strany, odborársky predák Křižíka Emil Matľák, ktorý sa jej zúčastnil, reagoval: "Sudkyňa Drahomíra Brixiová urobila prezentáciu, z ktorej vyplynulo, že niet o čom debatovať, lebo schôdza nebola uznášaniaschopná. Námietka zaujatosti bola prezentovaná, ale ukázala sa ako bezpredmetná a nemohla ju brať do úvahy. Schôdza akoby ani nebola bez ohľadu na námietku."
Istrobanka vo svojom vyhlásení tiež zdôrazňuje, že banky konzorcia ponúkli OZ Kovo návrh právneho riešenia na urýchlenie konkurzného konania, avšak správca konkurznej podstaty túto ponuku ignoroval. Preto do rozhodnutia príslušného súdu o pravosti konzorcionálnej pohľadávky Istrobanka, ako aj ostatné banky konzorcia nemôžu efektívne prispieť k urýchleniu priebehu speňaženia a celého konkurzného konania. Podľa našich informácií, rozhodnutie o incidenčných žalobách padne už čoskoro. Ostáva len čakať, ako prebehne náhradný termín schôdze veriteľov 26.apríla 2004.
Autor: Anna KOŠUHOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš