hniezdo na jednom z komínov domu na Scherfelovej ulici mu zhodil majiteľ domu.
"Minulý týždeň v piatok nám bolo nahlásené, že na Scherfelovej ulici v Poprade-Veľkej došlo k zhodeniu hniezda bociana bieleho. Na základe toho sme urobili miestne šetrenie. Zistili sme, že k zhodeniu hniezda naozaj došlo. Pri kontaktovaní majiteľa domu nám tento predložil písomný súhlas Ministerstva životného prostredia na odstránenie, na základe ktorého sme konštatovali, že k porušeniu zákona nedošlo," uviedol pre náš denník samostatný radca pre ochranu prírody Obvodného úradu životného prostredia (ObÚ) Poprad Antonín Haratyk.
Podľa našich informácií však majiteľ nesplnil jednu z podmienok, ktoré zhodenie hniezda dovoľovalo vybudovanie náhradného hniezdiska. Toto malo urobiť mesto. Podľa A. Haratyka však nebolo schopné nájsť blízku lokalitu, kde by mohol byť stĺp na hniezdo postavený. "Mesto Poprad neumožnilo umiestnenie stĺpa pre náhradné hniezdo na svojich pozemkoch, preto momentálne nie je ešte náhradné hniezdo urobené," vysvetlil A. Haratyk. O vysvetlenie, prečo mesto pozemok neposkytlo, sme chceli požiadať aj odbor výstavby Mestského úradu v Poprade, poverenú vedúcu odboru sme však včera nezastihli v kancelárii.
Bocian si však poradil aj bez úradníkov magistrátu a OBÚ ŽP. Jednoducho sa vybral hniezdiť doslova "o dom ďalej". Hniezdo si začal stavať na komíne jedného z rodinných domov na Jarmočnej ulici vo Veľkej. "Nie je to nič výnimočné. Bociany sú totiž veľmi usilovné. Majiteľ bol ochotný do konca jesene ho tam strpieť. Hniezdo by sa malo zhadzovať v čase, keď bociany odletia. Počas reprodukčného obdobia budeme riešiť, čo s hniezdom ďalej," vysvetlil radca. Ako dodal, kde bude bocian hniezdiť na budúcu jar je už viac-menej jasné. Obyvatelia Veľkej totiž ochotne začali hľadať vhodnú lokalitu pre stavbu stĺpa. Nakoniec ju našli v záhrade jedného z rodinných domov. "Je to vhodné miesto. Je na trase, po ktorej chodí bocian na lovisko," konštatoval A. Haratyk.
Výstavbu stĺpa bude realizovať Správa Tatranského národného parku. Podľa slov zoologičky Správy TANAP-u Viery Kacerovej náklady na postavenie jedného náhradného hniezdiska sú v priemere 15 až 20 tisíc korún. Na stĺp sa prenesie pôvodné hniezdo. Môže sa však stať aj to, že bocian bude novú lokalitu jednoducho ignorovať a hniezdo si začne stavať inde. "Takéto prípady existujú, ale nie je ich veľa. Inak by sme náhradné hniezdiská nestavali," uviedla zoologička.
Na území mesta Poprad žijú asi štyri bocianie páriky. Zatiaľ sú tu iba samčekovia, samičky priletia zahniezdiť v najbližších dňoch. Bocian patrí k chráneným druhom zvierat. Pokuta za odstránenie hniezda sa môže pre fyzické osoby vyšplhať až do výšky sto tisíc korún, pre právnické osoby až do jedného milióna.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš