prostredie, jeho predseda Milan Barlog netajil prekvapenie. Malé spišské združenie zaujalo revitalizačnými tábormi zameranými na výsadbu stromkov v ochrannom pásme národného parku Slovenský raj a presadilo sa medzi gigantickými projektmi v celej strednej Európe. Ďalšie prekvapenia čakali M. Barloga po príchode do Japonska, kam odletel s ďalšími tromi Európanmi na študijný pobyt, ktorý bol súčasťou ocenenia.
"Možno si niekto myslí, že Tokio je betónová džungľa, no ja som z tohto mesta a jeho ľudí mal veľmi príjemný pocit. Prekvapila ma premávka v centre mesta, u nás v Spišskej Novej Vsi je v špičke omnoho horšia situácia ako tam, kde jazdia milióny áut. Vodiči jazdia disciplinovane, žiadne škrípanie bŕzd, tiché autá samozrejme s katalyzátormi, nehlučná premávka... Keď som v noci stál v hotelovej izbe pri okne, bolo tam úplne ticho, človek si pripadal ako niekde v Poráčskej doline a pritom bol uprostred žijúceho veľkomesta," opisuje Novovešťan tokijské paradoxy. Vraj vrava stoviek ľudí valiacich sa po ulici je hlučnejšia ako doprava, a to hovoríme nielen o plynulých nekonečných prúdoch áut, ale aj o nadzemných vlakových dráhach.
Jeden deň strávili v zoskupení recyklačných fabrík. Stoja uprostred obytnej štvrte priamo v centre Tokia. High technology, v celom závode robí 12 ľudí. "Recyklácia funguje takým spôsobom, že stovky chladničiek, umývačiek riadu, počítačov rozbijú na kusy a podrvia ich na drvinu, z ktorej vyseparujú meď a plasty a to sa ďalej spracováva," hovorí M. Barlog. Nevzniká tým žiaden zvyškový odpad, v meste nie sú žiadne skládky. Všetko sa separuje, na uliciach nie je jeden kôš, ale viacero farebne odlíšených a každý vie, aký odpad kam patrí.
"Aj keby Japonci na sto rokov zaspali, nedobehneme ich," hovorí po návrate domov. Myslí tým nielen ich technickú úroveň, riešenie dopravy v hlavnom meste nadzemnými traťami, ale aj úslužnosť ľudí, zmysel pre poriadok, čistotu a prístup k všetkému živému. Ako ochrancu prírody zaujalo M. Barloga to, ako Japonci dokážu všetky voľné kúty v Tokiu zastavanom mrakodrapmi premeniť na oázy zelene s tečúcou vodou. Krivo rastúce stromy, ktoré by u nás dávno sťala sekera, aby nám, ľuďom, neprekážali, Japonci podoprú drevenými klinmi a nechajú ich rásť. Tokijské letisko je plné kvitnúcich orchideí, dokonca aj v letiskovej hale rastú živé stromy. Spolucestujúci Milana Barloga z Poľska, Čiech a Maďarska mali podobné dojmy. "S tým rozdielom, že im nechutila japonská strava. Neopísateľné konzistencie, chute a vône, veľa zeleniny, mäso bez tuku," dodáva. Z Japonska si priniesol okrem iného aj recept na taxikárske menu - je to hustá pórová polievka s množstvom zeleniny a rezancami, ktorá sa jedáva paličkami. Spolu s manželkou ho vyskúšal, no ako vraví, naše ingrediencie sú iné ako japonské, aj ich sójová omáčka je iná ako naša Vitana...
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš