zmareného referenda v roku 1997. Organizačný chod volieb a plebiscitu nemal žiadne vážnejšie nedostatky, nevyskytli sa ani mimoriadne udalosti. "O siedmej hodine ráno boli otvorené všetky okrskové volebné komisie. Doteraz sme nezaznamenali žiadne vážne problémy," referoval nám do telefónu "volebný matador" Jozef Smetana, ktorý mal na starosti technicko-materiálne zabezpečenie volieb a referenda zo strany Mestského úradu v Prešove. Ako uviedol, na obvodných komisiách zaznamenali napríklad telefonáty s otázkami, prečo sa pri referende nevydáva úradná obálka, kým pri prezidentských voľbách áno. Podľa slov členov viacerých okrskových komisií pre prezidentské voľby a referendum boli voľby pokojné aj tam. Možno až príliš, očakávali vyššiu účasť voličov.
Primátor Prešova Milan Benč sa zúčastnil prezidentských volieb aj referenda už o pol desiatej dopoludní. Je členom SDĽ a už predtým netajil, že podporuje túto, dnes neparlamentnú stranu. Ak volil kandidáta ľavičiarov a svojho primátorského kolegu z Banskej Bystrice, veľmi mu svojim hlasom nepomohol. Králik získal v "starom" okrese Prešov iba 617 hlasov (0,76 percenta). Medzi úspešnejšími Mečiarom, Kukanom a Gašparovičom boli len tesné rozdiely. Hranicu 16-tisíc hlasov prekročil prvý Mečiar o 179, druhý Kukan o 166 a tretí Gašparovič o 21 hlasov. Neúspešné bolo referendum o predčasných voľbách. Účasť v Prešovskom kraji dosiahla úroveň pod 40 percent.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš