pod Tatrami v obradoch a tradíciách. Pod názvom Od Fašiangov po Turíce ju pripravilo Podtatranské múzeum v Poprade v autorskej koncepcii študentky etnografie Miroslavy Dobošovej.
"Po dlhom čase je to opäť naša vlastná výstava. Oceňujem to, pretože to je trend, ktorým chceme ísť. Naše zbierkové fondy sú dostatočné, aby sme mohli robiť vlastné výstavy, nie len "dovezené" z iných múzeí," uviedla riaditeľka Podtatranského múzea v Poprade Magdaléna Bekessová. Výstava predstavuje jarné zvyky a obyčaje na Liptove, Spiši a Zamagurí. Prostredníctvom textov, fotografií a historických predmetov porovnáva rituály rozlúčky so zimou a vítania jari v jednotlivých regiónoch pod Tatrami. Známe vynášanie moreny či pálenie "dedka", umývanie v potoku, čarovanie pod vŕbou, či pochovávanie basy to všetko sú obrady, ktoré majú mierne magický charakter. "Zvykový kalendár ľudí sa postupne prispôsobil kalendáru kresťanských sviatkov a tak sa v súvislosti so sviatkami jari prelínajú pohanské obrady s kresťanskými tradíciami," uviedla autorka výstavy M. Dobošová.
"Predpokladám, že výstava zaujme verejnosť najmä v tomto čase veľkonočných sviatkov. Ak bude dostatočný záujem, sme schopní k nej pripraviť aj odbornú prednášku," dodala riaditeľka múzea. Výstava v Poprade potrvá do 26. apríla.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš