ktorí do súťaže poslali 623 prác. Zapojili sa doň nielen slovenskí autori, ale aj z Čiech, Nemecka, Ukrajiny, Poľska, Bulharska, Macedónie či Turecka, Izraela, Grécka, Číny, Japonska, Argentíny a ďalších krajín.
Ešte pred vernisážou a odovzdávaním cien Prešovčanov aj hostí, ktorí prišli na otvorenie výstavy na pešej zóne, popri čapovanom zlatom moku príjemne naladila skupina Mloci. Neskôr nechýbali ani tradičné pivné súťaže. Zlatým klincom programu však bolo odovzdávanie ocenení.
Najprestížnejšiu Veľkú cenu (Grand Prix) a odmenu 10-tisíc korún porota na čele s Andrejom Bogojavlenskim, zástupcom riaditeľa bulharského kultúrneho a informačného inštitútu v Bratislave, udelila Constantinovi Ciosu z Rumunska. Prvú cenu malý Zlatý súdok a 5-tisíc korún za kolekciu kresieb získal Čech Břetislav Kovařík. Poliak Lukasz Baran si odniesol cenu a 4-tisíc korún za druhé miesto. Do Čiech odišla aj cena za tretie miesto a 3-tisíc korún pre Lubomíra Lichého.
Poliak Henryk Cebula získal cenu Pivovaru Šariš a cena Galérie Miro pripadla Yurimu Ochakovskemu z Izraela. Agentúra Communication House zase prisúdila zvláštnu cenu Slovákovi Petrovi Sedlákovi. Mimoriadnu cenu, in memoriam, porota udelila Igorovi Ševčíkovi z Českej republiky. V minulých ročníkoch Zlatého súdka bol neraz členom, alebo predsedom poroty a ocenenie prišla prevziať jeho manželka Kateřina. "Veľmi si cením, že si Fedor aj Šarišská galéria naňho spomenuli. Igor vždy hovoril, že je pôvodným povolaním Slovák. Pochádza totiž od Trenčína, ale v Prešove sa vždy cítil veľmi dobre," povedala nám.
Po desiatich rokoch sa Prešov stal akousi mekkou kresleného humoru. Potvrdil to aj autor myšlienky, známy karikaturista a "vicoprezident" Bumerangu, satiricko-humoristického dvojtýždenníka o pive, ktorý bol impulzom pre vznik súťaže, Fedor Vico. "Za desať rokov poslalo do Zlatého súdka takmer štyritisíc kresieb 830 autorov. V žiadnom z ročníkov ešte neboli zlé veci, ale úroveň sa každý rok zvyšovala. V poslednom ročníku bola mimoriadna výtvarná úroveň. Napodiv, ešte stále sa dá na tú istú tému - teda pivo- vymyslieť niečo nové."
Faktom je, že súťaž oslovila milovníkov kresleného humoru takmer na celom svete a čoraz viac sa profesionalizuje. Napokon, medzi ocenenými neboli žiadni amatéri. Napríklad Lubomír Lichý (ČR) poslal svoje kresby do súťaže po druhý raz a neskrýval, že je poctený ocenením. "Keď som tu prišiel a zistil som koľko autorov a kresieb v súťaži je, vnímam to ako veľké šťastie. Asi sa budem viac venovať pivu, keďže nie som veľký pivár, aby som lepšie pochopil filozofiu pivárov. Možno budem lepší...," povedal nám Lichý, inak profesionálny ilustrátor kníh. Kreslený humor robí vraj ako "oddychovku". Na našu otázku, či existuje podobná súťaž aj v Čechách, odpovedal záporne. Existujú síce humoristické súťaže, ale témy sa každý rok menia. "Táto súťaž je rarita. Hlavne to, že sa udržala 10 rokov."
Oslovili sme aj predsedu poroty Andreja Bogojavlenského. Zaujímalo nás, či tak trochu neovplyvnil to, že absolútnym víťazom súťaže sa stal Rumun. Bez zábran a s úsmevom odpovedal: "Samozrejme. Vlani som bol len člen poroty a vyhral Bulhar, teraz ide cena do Rumunska, veď je najbližšie k Bulharsku a je to dunajský štát. Teraz vážne. Bolo veľmi ťažké vybrať z toľkých kresieb tú najlepšiu, ale myslím si, že sme vybrali dobre." Pripomenul, že v Bulharsku existuje pivná strana a on je jej čestným členom, hoci sám je vyznavačom skôr tvrdého alkoholu. Pivo má však rád. Naučil sa ho piť počas štúdií v Čechách, ale chutí mu aj Šariš.
Päťnásobný účastník súťaže, Henryk Cebula (PR) sa sám označil za veterána. Dvakrát bol dokonca laureátom Zlatého súdka. V Poľsku sa taká súťaž neorganizuje a preňho to znamenalo výzvu, ktorej nemohol odolať. Miluje totiž pivo. Tiež je profesionálom. Učí maliarstvo a kresbu na lýceu v Jarsolawe. Na našu otázku, čo ho zaujalo na Zlatom súdku viac, či satira, pivo, alebo to, že to nebolo o politike, reagoval: "No, pivo je tiež o politike. Veď aj prezidenti ho pijú," vynašiel sa tento učiteľ, inak otec 8 detí, z ktorých dvaja idú v jeho šľapajách.
O Břetislavovi Kovaříkovi sme sa dozvedeli, že sa s Fedorom prvý raz stretol na podobnej súťaži kresleného humoru v Macedónsku v roku 1987. Za desať rokov ani raz nevynechal Zlatý súdok a v roku 1997 dokonca tiež získal cenu. Tentoraz však prvú. "Fedora a všetky jeho aktivity rád podporím, lebo viem, že je to človek, pre ktorého humor znamená veľa. Každé ocenenie je povzbudením, motiváciou do ďalšej práce aj výzvou. Inšpiráciou pre mňa bola aj možnosť porovnať si techniku kresby, kompozíciu aj pointu s autormi rôznych krajín."
Výstava karikatúr "tekutého chleba" bude v Šarišskej galérii v Prešove sprístupnená verejnosti až do 15.mája. Potom sa presunie do galérie Pivovarského múzea v Plzni a galérie Návštevníckeho centra Plzenského Prazdroja, ktorým bude dominovať od 15.mája do 16.júna 2004.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš