Poprade. Bezplatné analýzy vzoriek vody zo studní a iných domácich zdrojov mali záujemcom ukázať, či používajú nezávadnú vodu.
"Zisťujeme len podiel dusičnanov. Napríklad vlani len päť percent z prinesených vzoriek malo nepostačujúce výsledky. Svedčí to o tom, že kvalita vôd sa nepatrne zlepšuje," uviedol riaditeľ odštepného závodu Povodie Bodrogu a Hornádu Anton Baláž.
V regióne pod Tatrami nie je povrchová voda z hľadiska kvality iná, než v iných oblastiach Slovenska. "Ono by sa na prvý pohľad zadalo, že pod horami bude mimoriadne čistá, ale nie je to celkom tak. Pohybujeme sa niekde na hranici medzi stupňom dva a tri, pričom rozlišujeme päť stupňov kvality. Povrchové vody sú stabilizované, ich stav sa nezhoršuje, skôr v porovnaní s minulosťou mierne vylepšuje," dodal riaditeľ.
Najčastejším zdrojom znečistenia vôd v domácich studniach bývajú práve dusičnany. "Majitelia si ich často kopú blízko zdroja znečistenia a ani si to neuvedomujú. Neberú napríklad do úvahy kvalitu pôdy, jej zloženie, alebo vzdialenosť hospodárskych budov s hnojovkami. A tak aj dobrá studňa môže byť veľmi rýchlo znečistená," upozornil na možné riziká Anton Baláž. Podľa pozorovaní z ostatných rokov aj v podtatranskom regióne pribúda domácich zdrojov vody a studní. "Vzhľadom na cenu vody je to pochopiteľné, každý hľadá možnosť, ako sa ekonomickejšie dostať k vode," komentoval A. Baláž.
Účastníci včerajších okresných dní vody a odborného seminára prijali aj prehlásenie, v ktorom žiadajú urýchlené prijatie novely vodného zákona a zákona o povodňovej aktivite. "Chceme tiež, aby už konečne padlo rozhodnutie o cene vody ako produktu," povedal A. Baláž. Uviedol, že ide o vodu, ktorú dodávajú vodárenským spoločnostiam a na priemyselné účely. Zreálnenie ceny by vodohospodárom pomohlo finančne zabezpečiť svoj rozvoj.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš