základe správy, ktorú predložil hlavný kontrolór mesta. Podľa jeho slov, ktorými reagoval aj na článok v Korzári, "výsledky kontroly nemôžu byť iba názorom hlavného kontrolóra". Ako dodal: "PKO neobvinil hlavný kontrolór, ale príslušné úrady". Pred zástupcami mesta sa ku kontrole vyjadril podrobnejšie. Okrem iného povedal, že v jednej fabrike si mestská príspevková organizácia nechala podľa výdajových dokladov opraviť kroje pre Šarišan za 38-tisíc, v skutočnosti však za túto sumu dostali pánske obleky a ďalšie textilné výrobky. Jeho vyjadrenia boli však aj závažnejšieho charakteru. Na margo námietok zo strany PKO uviedol, že táto možnosť bola využitá, ale: "ani v jednom prípade nepriložilo dokumenty, ktoré by záver kontroly spochybnili". Jeho správu vzalo mestské zastupiteľstvo na vedomie, pričom 7 poslancov sa hlasovania zdržalo.
"Kontrola hospodárenia v PKO bola vykonaná na základe rozhodnutia mestského zastupiteľstva. Uskutočnila sa koncom roku 2003. Zameraná bola na kontrolu hospodárenia v rokoch 1999 až 2003. Bolo zistené množstvo chýb, od účtovníctva až po verejné obstarávanie. Našim pôvodným zámerom bolo, že roky 1999 a 2000 urobíme iba námatkovo, pretože to už je dávno za nami. Nakoniec sme pri kontrole decembra 1999 zistili určité netransparentné finančné operácie," povedal hlavný kontrolór mesta Prešov Milan Tkáčik. Nedostatky vyplývajúce zo správy sa týkali aj muzikálu Dracula. V tomto prípade sa konali dva druhy predstavení. "V prvom prípade mala tú licenciu maďarská firma Chlorella, s ktorou mal PKO uzatvorenú zmluvu o predaji vstupeniek. Pri uzavretí zmluvy bolo dohodnuté, že PKO dostane štvorpercentnú províziu. Keď sme to kontrolovali, zistili sme, že tej firme bolo vyplatené zhruba o 600-tisíc korún viac, ako mala dostať. Vzniklo to aj tým, že faktúry, ktoré Chlorella vystavovala, nezodpovedali tomu, na čom sa dohodli a neurobili po ukončení muzikálu vyúčtovanie," uviedol Tkáčik, ktorý pred poslancami skonštatoval, že maďarská firma so sídlom v Györi sa podľa výpisu z obchodného registra venovala najmä poľnohospodárskej činnosti.
"Druhá vec, ktorá sa pri vyúčtovaní zistila, bola to, že DJZ, v ktorom mal PKO nájom, následne tento nájom mal byť fakturovaný firme Chlorella. Fiktívne bol vyfakturovaný, ale do účtovníctva nebol pojatý, ani nikdy zaplatený," pokračoval hlavný kontrolór o produkcii muzikálu Dracula v roku 1999. V roku 2000 mal podľa jeho slov Park kultúry a oddychu licenciu a kompletne zabezpečoval celý muzikál v Prešove. "V tomto prípade sme objavili jednu zmluvu s firmou, kde boli konatelia blízke osoby vedeniu Parku kultúry a oddychu, ktorú PKO uzatvoril skôr, než firma vznikla. Táto firma fakturovala PKO čiastky za poskytované služby, ktoré neboli definované. Všetky transakcie sa vykonávali v hotovosti, bez príjmových dokladov dodávateľa."
Hlavný problém nastal podľa Tkáčika v tom, že nebola vedená evidencia predaných vstupeniek, respektíve boli tieto dáta vymazané. Týkať sa to malo aj ďalších muzikálov Krysař a Hodina H. "To znamená, že sa nedá zistiť, aké boli skutočné tržby za tieto predstavenia, iba to, čo bolo v účtovníctve." Poznamenal, že ak by v roku 1999 boli všetky predstavenia Draculu kompletne vypredané, "tak rozdiel možných a skutočných tržieb bol cez dva milióny korún".
Útvar hlavného kontrolóra požiadal už v čase kontroly finančnú políciu, aby prešetrila niektoré operácie, hlavne "vzťah pohybu peňazí zo Slovenska do maďarskej firmy". Potom sa prípad presunul na okresné riaditeľstvo Policajného zboru. "V jednej veci začalo trestné stíhanie, vo veci sprenevery," uviedol hlavný kontrolór a konkretizoval: "Pri tej provízii, ktorú mal dostať PKO z muzikálu získať, ak by bolo správne účtované, o 600-tisíc korún viac." Na neštandardné financovanie upozornil aj v prípade muzikálu Krysař. Park kultúry a oddychu zaplatil nájomcovi priestorov (DJZ) "o 200-tisíc viac, ako bol tento zisk vykázaný v skutočnosti".
Terajším riaditeľom Parku kultúry a oddychu v Prešove je Emil Chlapeček. Na otázku, či ho výsledky kontroly prekvapili, odpovedal: "Áno." Uviedol, že jeho finančná polícia nekontaktovala. V období, kedy bola kontrola vykonaná, nebol riaditeľom ani pracovníkom PKO. Na margo opatrení skonštatoval, že sa pripravujú vnútropodnikové smernice na dodržiavanie jednotlivých nariadení. Došlo aj k prepúšťaniu. "Nešlo o prepúšťanie v pravom slova zmysle, jednoznačne je potrebné, ako všade okolo, zefektívniť prácu, aby mestské finančné prostriedky boli vynakladané účelne. Preto došlo k zníženiu stavu počtu zamestnancov a takisto boli prijaté opatrenia, týkajúce sa prehodnotenia jednotlivých pracovných činností a budú postupne urobené aj ďalšie kroky," dodal riaditeľ Emil Chlapeček, s tým, že prvé konkrétne personálne konzekvencie vyvodí k 31. marcu (teda k včerajšiemu dátumu), ďalšie prídu na rad 30. júna.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš