päťdesiatych rokoch sme sa aj my s rodičmi nasťahovali do bytoviek v Krompachoch, vtedy ešte na Farských lúkách. Ženy poupratovali okolie, vysadili kvety, chlapci urobili lavičky, ihriská. Pre nás deti to bolo ideálne prostredie, ďaleko od priemyselných komínov, z obidvoch strán iba les. Idyla sa skončila, keď sa do bytoviek začali sťahovať Rómovia. Postupne všetci bieli museli danú štvrť opustiť. Rómovia sa stále sťažujú, že štát im nepomôže s bývaním. A tak sa pýtam, v akom stave boli byty, keď sa tam začali sťahovať a v akom stave sú dnes? Kto im tieto byty zdevastoval? Dnes vyše sto rodín (6 činžiakov po 18 bytov) mohlo mať strechu nad hlavou. Nebol by to síce žiaden luxus, ale dvojizbový tehlový byt s veľkou kuchyňou nie je na zahodenie. Odhliadnuc od toho, že daná štvrť je pri nemocnici, určite by z nájomného bol väčší osoh, ako teraz. Takisto ako Banícka štvrť dopadla v Krompachoch aj Družstevná a Hornádska ulica, ako aj Stará Maša.
Vaša čitateľka z Krompách
28. marec Deň učiteľov
28. marec je už tradične spojený s oslavou Dňa učiteľov. V týchto dňoch je na každej škole zvýšená pozornosť venovaná príprave osláv tohto dňa. Oslavy úzko súvisia s blahoželaním a vďakou za prejavenú dôveru všetkým pedagogickým a výchovným pracovníkom. Sú to práve učitelia, ktorí nás naučili zo šlabikára prvej čítanky - spoznávať jednotlivé písmená abecedy. Na našich dedinách boli učitelia šíritelia osvety, robili prednášky, nacvičovali divadelné hry, pripravovali kultúrne programy. Takto zanietených učiteľov bolo na dedinách mnoho. Iste si na nich dnes mnohí spomeniete, hoci niektorí už spia večným spánkom. Aj ja si spomínam na jedného z nich. Pán riaditeľ Anton Gallas, ktorý viac ako 36 rokov pôsobil na ľudovej škole v Poľanovciach. Ďalej sú to učitelia zo Štátnej meštianskej školy v Spišskom Podhradí, na Gymnáziu v Gelnici a na Pedagogickom gymnáziu. Treba spomenúť aj učiteľa Jána Kaľavského, rodáka z Poľanoviec, absolventa Učiteľskej akadémie v Spišskej Kapitule. Ako frontový dôstojník sa zúčastnil dokonca aj oslobodzovacích bojov pri Liptovskom Mikuláši. Padol v roku 1945 a je pochovaný na cintoríne v Poľanovciach.
Pri sviatku pedagógov si preto na všetkých spomeňme. Veď čo už môže byť krajšie, ako vychovávať múdreho a statočného človeka.
Imrich Chromčo, Spišské Tomášovce
Poľovníci sa nedajú odradiť
Slovenský poľovnícky zväz predstavuje flexibilný systém odborno spoločenskej výchovnovzdelávacej činnosti, tvoriacej súčasť slovenskej národnej kultúry. Hlavnou úlohou poľovníctva je trvalo udržateľné obhospodarovanie zveri ako obnoviteľného prírodného zdroja a zachovania všetkých druhov, nevynímajúc ani ohrozené. Až potom nasledujú jeho ďalšie funkcie rekreačné, komerčné a iné. To treba mať na zreteli pri schvaľovaní nového poľovníckeho zákona.
Všetci poľovníci, organizovaní v Slovenskom poľovníckom zväze, aktivizujú svoju činnosť k ochrane prírody a zveri, vytváraniu uživnejších revírov, k zlepšovaniu životného prostredia. V týchto dňoch napríklad poľovníci, organizovaní v regionálnej organizácii Slovenského poľovníckeho zväzu v Poprade, intenzívnejšie navštevujú revír za účelom prikrmovania zveri, plnenia solísk, venujú sa príprave nových políčok, kontrolujú a opravujú poľovnícke zariadenia. Plne sa venujú sčítaniu zveri, tlmeniu škodnej a príprave novej poľovníckej sezóny.
V marci sme organizovali aj celoregionálnu chovateľskú prehliadku a výstavu trofejí ulovenej zveri v roku 2003. Tá mala veľký ohlas aj u nepoľovníckej verejnosti. Záujem o našu prácu nás zaväzuje, aby sme nepoľavili a nedali sa odradiť snahami skompromitovať a likvidovať poslanie Slovenského poľovníckeho zväzu.
V rámci zachovania poľovníckych tradícií organizujeme aj celoslovenskú súťaž v hre na lesnici v lesoparku Spišská Belá Strážky. Bude sa konať v júni, ale už dnes pozývame všetkých sympatizantov na toto stretnutie, kde predstavíme aj ďalšie sprievodné akcie.
Andrej Jabrocký, Poprad
Autor: Kuracie soté "Veža"
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš