"Zvláštna je tým, že ide o výročný kus. Objavil ju môj starý otec, ktorý v Matejovciach pracoval. Má veľkú historickú hodnotu a je nepredajná. Doteraz ju nemal nik na hlave. Kedysi takéto prilby nosili vojaci rakúsko-uhorského štátu. Jej finančná hodnota je nevyčísliteľná," povedal nám zberateľ.
Popradčan patrí k niekoľkým mladým mužom, ktorí prepadli zaujímavej vášni. Zbierajú všetko, čo len trochu zaváňa armádou, a ešte viac prvou, alebo druhou svetovou vojnou. Svoje zbierky prezentujú na výstavách a výmenných burzách. Aby umocnili dojem z vystavovaných exponátov, rozhodli sa obliecť do dobových uniforiem.
"Nápad vznikol na výstave modelárov v Banskej Bystrici. Videli sme tam chlapíkov poobliekaných v historických vojenských uniformách. Celkom sa nám to zapáčilo, preto sme si vymenili telefónne čísla. Potom sme aj my začali hľadať nejaké veci z prvej a druhej svetovej vojny. Začali sme chodievať na burzy a výstavy modelárov a popri tom sme zavolali ostatných," povedal nám K. Florjančič, jeden z členov budúceho Panthers clubu, ktorý má v súčasnosti 13 členov roztrúsených po celom Slovensku.
Získať originálnu uniformu, alebo zbraň, to nie je žiaden špás. Ceny sa pohybujú v tisíckach eur. Preto väčšina z členov vlastní iba kópie uniforiem, ktoré dopĺňa originálnymi doplnkami. Napríklad prackami, odznakmi, alebo opaskami. Tie sa dajú zaobstarať relatívne lacno. Pracka z uniformy československej armády z roku 1920 napríklad za 500 až 600 korún.
Najmä starší ľudia, ktorí prežili vojnu, sa na mužov oblečených v dobových uniformách pozerajú cez prsty. Zberatelia však zdôrazňujú, že s fašizmom a propagáciou vojny nemajú nič spoločné. "Je to len naša záľuba, nič viac," uzavrel Popradčan.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš