v škôlke, tým menej peňazí. Keď ministerstvo školstva zverejnilo výšku príspevku na žiaka, tzv. normatív, v nejednej škôlke, škole či jedálni zalomili rukami. Peňazí je málo, v mnohých prípadoch budú stačiť na pár mesiacov, no určite nie do konca kalendárneho roka. Nejaké to prilepšenie očakávajú mestá a obce ako zriaďovatelia škôl a školských zariadení od dohadovacích konaní na ministerstve, ktoré budú v apríli. Vopred je jasné, že nie každý dostane toľko, aby bol spokojný, aby starostovia či riaditelia nemuseli pristúpiť k nepopulárnemu prepúšťaniu ľudí, znižovaniu pracovných úväzkov či iným škrtom.
Ktovie, či budú spokojní v Danišovciach alebo Spišskom Hrušove. Do danišovskej škôlky dnes chodí 17 detí, zamestnané sú dve učiteľky plus riaditeľka. Pridelené peniaze stačia na chod škôlky a mzdy dvoch zamestnankýň. Jedna je nadbytočná. Kto má odísť, to je kapitola sama osebe a riešila sa až na súde. Do autu zatiaľ zahralo vedenie obce Spišský Hrušov situáciu v školskej jedálni. Matematika je jasná - jedáleň varí pre zhruba 50 stravníkov, pracujú tu štyria zamestnanci, z tohto dvaja na polovičné úväzky, čo sú tri platy. Jedáleň dostala na celý tento rok 183-tisíc korún. Na plat jedného človeka (mzda plus odvody) treba 132-tisíc, z čoho jasne vyplýva, že pridelené peniaze nestačia ani na platy dvoch, nieto ešte štyroch ľudí. A to už nehovoríme o nákupe zariadenia do kuchyne, údržbe či hygiene. Obec uvažuje o prenájme jedálne - ak ju vezme súkromník a zamestná na polovičný úväzok pomocnú silu, finančne by mu to vraj vyšlo, obedy by boli zabezpečené a rodičia školákov spokojní.
Kým patrili školy pod štátnu správu, akosi sa nehľadelo na to, či v tejto škôlke alebo v inej jedálni nie je zbytočne veľa zamestnancov vzhľadom na množstvo detí, pre ktoré pracujú. Platilo sa zo štátnych peňazí, a ako dobre vieme, na Slovensku platí krátkozraké príslovie - zo štátneho krv netečie. Akoby to ani neboli peniaze všetkých občanov, platiacich dane. Nie div, že po mnohých finančných aférach so štátnymi financiami toto príslovie u nás zľudovelo.
Keď sa ukazuje, že na školy by mali doplácať obce z vlastných peňazí, lebo pridelených od štátu je málo, začína byť horúco. Zisťuje sa, že na mnohých miestach sú rezervy a aj prezamestnanosť. Kto rozhodne o tom, kto odíde a príde o robotu? Na dedine sú si takmer všetci ako rodina a prepustiť vlastného človeka či suseda (rozumej voliča) - to nie je slasť pre žiadneho starostu. Najmä ak vie, že dotyčný má mizivú šancu zamestnať sa v obci či jej okolí. Kým zo štátneho krv netečie, v prípade obecných peňazí je to už iné. Spokojne si mädlia ruky len v tých obciach, kde majú vďaka známemu populačnému trendu preplnené školy. Ale to je už iná kapitola...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš