detskému a koncertnému zboru pribudlo od minulej sezóny nové teleso Cantemus Octet. Doterajší repertuár obohatili hlavne o piesne z muzikálov, operiet a populárnej hudby. Premiérovo sa na postoch moderátorov objavila dvojica členov zboru, Stanka Bratková a Filip Šoltés.
"Pôvodne som nemala v pláne jarný koncert pripravovať, ale po zistení, že detí chcú robiť i vystupovať, koľko programu sa kopí, a keďže som zásadne proti dlhým koncertom, to ma nakoplo a urobili sme koncert v netypickom termíne," skonštatovala dirigentka a umelecká riaditeľka Cantemusu Iveta Matyásová.
Iná bola aj dramaturgická skladba, v porovnaní s výročnými koncertami, na ktorých to ide podľa vekových kategórií. Teraz začali koncertným zborom, predstavila sa formácia Cantemus Octet, potom prípravný zbor, detský zbor, medzitým spoločné skladby. Finále patrilo opäť oktetu dievčat a chlapcov. V skladbách začali 15. storočím a končili súčasnou hudbou, muzikálmi a populárom. Nechýbali romantické piesne, ľudové skladby a veľa jazzu. Po prvýkrát predviedli aj pohybovú skladbu Cho cho loza, so sprievodom bicích a rumba gúľ, ktorá je v zborovom umení známa iba s potleskom.
V súčasnej ekonomickej situácii je udržateľnosť takmer stočlenného kolosu v súkromnom sektore takmer nemožná: "Neviem, či je to zázrak alebo len moja tvrdá hlava, že ešte stále fungujeme. Z každej strany sa dozvedáme, že je potrebné chrániť mládež pred škodlivými vplyvmi, vyvíjať protidrogové aktivity. Nielen ja, ale všetci, ktorí pracujeme s deťmi, či už v kultúre alebo športe, sme s veľkým sklamaním prijali ekonomické zmeny. Zdá sa mi to neľudské a nesprávne, aby tí, ktorí pracujú s deťmi platili také vysoké dane. Kedysi nebol problém získať sponzora, keď chýbali veľké peniaze na zahraničné súťaže. Dnes je ťažké nájsť sponzora, ktorý vám dá viac ako päťtisíc korún. In sú missky, a dospelí športovci, ale práca s deťmi nie je veľmi atraktívna. Ale práve ľudia, ktorí sa venujú deťom, robia prácu, aby sa nemuseli neskôr dávať peniaze napríklad aj na liečbu drogovej závislosti. Neviem, dokedy sa budeme my, čo robíme s deťmi ticho a prizerať sa tomu, ako štát na jednej strane hovorí jedno a na druhej nedáva žiadnu podporu a výhody. Nám ako súkromnému telesu pri živote pomáha len školné, práca rady zboru a dupanie za sponzormi. Ak by v súčasnosti prišla ponuka na veľký zájazd, práve z finančných dôvodov by sme to nemohli zrealizovať," skonštatovala I. Matyásová a dodala: "Stále čakám, kedy kompetentní pochopia, že štát je o deťoch, ktoré raz budú pracovať na naše dôchodky."
Je nutné pripomenúť, že na Slovensku pracuje v súčasnosti do desiatky profesionálnych detských zborových telies. Pred pätnástimi rokmi fungovali takmer v každom okresnom meste. Školské zbory sú v Prešove na dvoch troch školách. Ak to porovnáme, v Česku je presne opačná tendencia, detských zborov i akcií pribúda. V SR zostala jediná celoslovenská súťaž v Prievidzi, ktorá sa koná raz za dva roky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš