Časť občanov sa však už na vlastnej koži presvedčila, že domôcť sa práva, vôbec nie je jednoduché.
Svedčí o tom aj 12-ročný boj Františka Piskuru z Fintíc pri Prešove. Na prvý pohľad ide o banálny problém, ktorých je mnoho. Pracoval v štátnom podniku Kovoprojekta, presnejšie v jeho prešovskej pobočke. Počas privatizácie podniku, v roku 1992, prišiel o prácu. Na tom by nebolo nič zvláštne, veď sa to stalo už mnohým ľuďom. Faktom však je, že podnik sa s ním nevyrovnal tak, ako mu ukladal zákon. Nielenže nedostal odstupné, ale dodnes nemá ani výpoveď. Bez riadne ukončeného pracovného pomeru sa teda nemohol prihlásiť na úrad práce. Nemohol požiadať ani o sociálnu dávku, keďže jednou z podmienok k jej priznaniu je evidencia na príslušnom úrade práce.
V roku 1994 sa teda rozhodol obhajovať svoje práva na súde. "Cítil som bezmocnosť. Vyčerpal som všetky možnosti, preto som v roku 1996 oslovil listom aj poslancov. Napríklad Jána Čarnogurského, vtedy ešte poslanca národnej rady Mikuláša Dzurindu, ale pomoci, ani odpovede som sa nedočkal," povedal nám Piskura.
Roky trpezlivo čakal. Za ten čas sa však na základný problém nabalili ďalšie a Piskura ich teraz pred sebou tlačí, ako Syzifovský balvan. Zatiaľ bez výsledku. Jeho sťažnosť v súvislosti s prieťahmi v súdnom konaní uznal aj Ústavný súd SR a to už pred dvoma rokmi. Nič sa však nezmenilo. "Rozhodol som sa napísať aj prezidentovi SR Rudolfovi Schusterovi a vysvetlil som mu svoju bezvýchodiskovú situáciu. Uvažoval som aj o politickom azyle v Nemecku. Chápal som to tak, že občan vtomto štáte nemá žiadne práva a problémy, ktoré si nespôsobil sám, nikto nechce riešiť. Prezidenta som žiadal o prijatie. Z jeho kancelárie mi odpovedali, ale ako...," pokračoval predkladajúc nám znenie všetkých listov. "Dovoľte nám, aby sme vám aj my prejavili svoju radosť nad tým, že ste sa pred Ústavným súdom SR domohli svojich práv a teraz si už budete môcť bez väčších problémov úspešne uplatniť svoje zákonné právo priznané vám priamo Ústavou SR pred kompetentnými orgánmi," uvádza sa v liste z Kancelárie prezidenta Rudolfa Schustera datovanom v máji 2002.
Dokonca aj Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu po preštudovaní dokumentácie priznal Piskurovi nemajetkovú ujmu vo výške 4-tisíc eur.
No žiadne z rozhodnutí mu ani dodnes nepomohlo dopracovať sa k právoplatnému rozviazaniu pracovného pomeru a náhrade mzdy. Pohľadávka je stále v rukách justície.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš