Robinsonová a pomenovala ich príznačne: Izrael zamurované fotografie.
"Magdaléna Robinsonová čoskoro oslávi osemdesiatku. Jej život bol poznačený viacerými tragédiami, okrem iného - prežila Osvienčim. Neskôr sa tam vrátila - ako fotografka. V slovenskom umení jej patrí aj ďalšie prvenstvo - bola prvou fotografkou vznikajúcej Slovenskej národnej galérie," uviedla riaditeľka Tatranskej galérie Anna Ondrušeková.
Robinsonová ako prvá žena fotografka odišla v roku 1967 pracovne do Izraela. V hlave už dlhé roky nosila sen o fotografickej knihe o Izraeli. Texty mal napísať Ladislav Mňačko, ten sa však z cesty nevrátil. Neskôr oslovila Arnošta Lustiga, poslala mu svoje fotky, kým však kniha stihla vyjsť, autor emigroval. Robinsonová nemala ani fotky, ani knihu a čo je horšie, v pohnutých politických pomeroch spálila aj negatívy.
Až náhoda v roku 1995 chcela, že sa A. Lustig po návrate do starej vlasti objavil na svojej chate zamurovanú skrýšu. Čakali ho tam zatuchnuté staré texty aj fotky. Tak sa postupne mohla po vyše tridsiatich rokoch zrodiť kniha, ktorá v roku 1999 získala aj titul Najkrajšia kniha roka. Výber jej fotografickej časti ponúka aj popradská výstava.
"Je fascinujúce, že tieto fotografie vôbec nezostarli, sú absolútne nadčasové," uviedol Pavol Mešťan, riaditeľ Múzea židovskej kultúry, ktorý ich pomáhal pri ich hľadaní. Výstava v Poprade potrvá do 13. apríla.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš