ročník regionálnej súťaže v rétorike pod názvom Za krásou slova 2004. Úlohou necelej dvadsiatky súťažiacich stredoškolákov z celého Prešovského kraja bolo preukázať v troch disciplínach znalosť rodného jazyka v teste, prezentovať pripravenú tému a napokon aj tému vylosovanú žrebom.
Ich rétorické výkony na pôde prešovského Stredného odborného učilišťa dopravného hodnotila trojčlenná porota. Nemali to jednoduché, keď posudzovali aktuálnosť témy, štylistické spracovanie, kompozíciu prejavu, či ústnu úroveň prednesu. Svoju úlohu v bodovaní zohrávalo aj podanie informácie z hľadiska presvedčivosti, pútavosti a vecnosti. Ako sme sa sami presvedčili, stredoškoláci nepodcenili prípravu a všetky súťažné vystúpenia mali dobrú úroveň. Podľa slov predsedníčky poroty, Dagmar Rusnákovej z ŠOS, každý rok sa úroveň vystúpení zvyšuje. "Preukázali, že rozmýšľajú, tvoria, majú svoj názor a stoja si za ním," uviedla. Aj jej kolega, dlhoročný stredoškolský pedagóg Andrej Rovňák, nešetril chválou. "Som fascinovaný z toho, ako vedia dnešní mladí ľudia pozorovať situáciu v spoločnosti, ako si všímajú udalosti a vedia ich v slovnom prejave formulovať. Tiež z toho, že si všímajú aj súčasnú ekonomickú, politickú a sociálnu situáciu." Porotkyňa z hostiteľskej školy, inak tiež slovenčinárka Anna Švorcová, ocenila, že sa do tejto súťaže zapájajú aj žiaci odborných učilíšť. "Všeobecný predpoklad je, že žiaci odborných škôl inklinujú skôr k technike a počítačovej gramotnosti, čo nie je správne. Preto som rada, že sa zaujímajú o svoj rodný jazyk a sú dobrí."
Odborná porota udelila tri ocenenia v každej kategórii. Rozhodla aj o osobitných cenách za praktické ovládanie jazyka a za rétoriku. Ako nám za hlavných organizátorov povedal Ladislav Matisko, víťazi majú možnosť postúpiť, alebo prezentovať sa aj na celoslovenskej súťaži Štúrov Zvolen 2004.
Niektoré súťažiace pri výbere tém podľa vlastného výberu, nesiahli po jednoduchých úlohách. Oslovilo nás napríklad vystúpenie Lucie Pribulovej z Gymnázia sv. Moniky v Prešove. Na pozadí ľudského príbehu o zomierajúcej dievčine s onkologickým ochorením rozobrala význam a poslanie hospicov sugestívnym spôsobom, komunikujúc s publikom. Zuzana Kostovčáková z Gymnázia v Snine sa zamýšľala nad dobrom a zlom v súvislosti s mladými ľuďmi 21. storočia a formovaní ich postojov. Ivana Čarnogurská z Hotelovej akadémie v Prešove sa zase venovala pragmatickejšej otázke skúseností s cestovaním mladých v autobusovej doprave. Jej vystúpeniu nechýbala kritika, ani emotívne vyjadrenie každodenného pocitu bezmocnosti cestujúceho. Nechýbali však ani zamyslenia nad definíciou lásky, životných hodnôt v čase prerodu z detstva do dospelosti a podobne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš