Tulčíka dlho neváhali. Rozhodli sa zachrániť jednu z posledných lokalít s prirodzeným jedľovo - bukovým porastom na Slovensku, ktorého vek odhadovali na sto rokov, a vytvoriť prvú súkromnú prírodnú rezerváciu v strednej Európe. Problém bol, ako inak, v peniazoch. Majiteľ ponúkol les za 3,2 milióna korún.
"Nemali sme v podstate ani halier. Dostali sme bláznivý nápad. Čo keby sme symbolicky predávali stromy? Každý majiteľ, ktorý by prispel aspoň tisíckou, by mal v budúcej rezervácii ten svoj. V roku 1997 sme vyhlásili akciu Kúp si svoj strom. Majiteľa sme presviedčali, aby les predal na splátky, chvalabohu, súhlasil," spomína náčelník lesoochranárov Juraj Lukáč.
Vo februári 1998 podpísali s majiteľom kúpno-predajnú zmluvu. Veľa známych ba dokonca priateľov ich odrádzalo. Považovali to za samovraždu. Vraj, kto dnes dá tisíc korún neznámym ľuďom za akýsi strom kdesi v lese. Napriek tomu rozbehli kampaň. A sami boli prekvapení záujmom ľudí. Do konca apríla toho istého roku zozbierali okolo pol milióna korún.
Pomohli nám významné osobnosti, ktoré si kúpili svoj strom - spevák Jaromír Nohavica, Jožo Ráž, filozof Erazim Kohák, Václav Havel má na Čergove dva stromy, jedenásť stromov kúpil známy ochranár dažďových pralesov John Seed z Austrálie. "Majiteľom stromu sa stalo dokonca nenarodené dieťa. Kúpili mu ho rodičia, mladí manželia z Belgicka. Zaujímavý je príbeh mladomanželov z Česka. Priatelia im kúpili strom a mapku. Svadobnú cestu absolvovali v čergovskom lese."
Vďaka "bláznivému nápadu" sa podarilo les splatiť. Poslednú splátku pôvodnému majiteľovi vyplatili vo februári 2002. Do zbierky sa zapojilo 1 200 ľudí z 18 krajín.
Oveľa zložitejšie bolo vybojovať vyhlásenie územia za súkromnú prírodnú rezerváciu. "Krajský úrad v Prešove nevydal súhlas, lebo údajne niektoré časti lokality neboli majetkovo právne vysporiadané. My sme mali papiere v poriadku. Skôr sa nám zdalo, že sú za tým iné záujmy," vysvetľuje náčelník.
V rezervácii by mal platiť prísny zákaz ťažby či akéhokoľvek iného zásahu do jeho prirodzeného vývoja. "Lesy na Slovensku sa doslova drancujú. Vieme, že dnes sa bežne holorubne ťaží v národných parkoch, hospodárska ťažba sa plánuje dokonca v rezerváciách s najvyšším stupňom ochrany. Chceme tomu zabrániť aj takými občianskymi iniciatívami, ako bola zbierka Kúp si svoj strom."
Po piatich rokoch sa lesoochranári z Tulčíka dočkali. Včera otvárali prvú súkromnú prírodnú rezerváciu. Nazvali ju, ako inak, Vlčia. Na budúci týždeň k nej pribudne ďalšia v Strážovských vrchoch.
Súkromná prírodná rezervácia Vlčia
Na ploche 21,24 hektárov rastie takmer 12 000 stromov, väčšinou bukov, javorov a jedlí. Vek porastu sa odhaduje na 100 rokov. Najstaršie stromy majú okolo 125 rokov, dosahujú výšku až 36 metrov. Na území rezervácie sa vyskytujú vzácne šelmy rys, vlk, medveď. V rezervácii je prísny zákaz ťažby dreva a akýchkoľvek ďalších zásahov do ich prirodzeného vývoja. Ochranári tým sledujú zabezpečiť stabilitu lesných porastov, ktoré sú schopné aj v prípade kalamity či napadnutia škodcami samoregulácie a obnovy prírodnými evolučnými procesmi. Lesoochranárske zoskupenie VLK plánuje vytvoriť sieť súkromných prírodných rezervácií na Slovensku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš