Korzár logo Korzár Spiš

VLK vyhral: Včera sprístupnili prvú súkromnú rezerváciu

Prešov - Keď v roku 1997 ponúkol istý Prešovčan na predaj viac ako 21 hektárov lesa v pohorí Čergov, členovia Lesoochranárskeho zoskupenia VLK z

Tulčíka dlho neváhali. Rozhodli sa zachrániť jednu z posledných lokalít s prirodzeným jedľovo - bukovým porastom na Slovensku, ktorého vek odhadovali na sto rokov, a vytvoriť prvú súkromnú prírodnú rezerváciu v strednej Európe. Problém bol, ako inak, v peniazoch. Majiteľ ponúkol les za 3,2 milióna korún.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Nemali sme v podstate ani halier. Dostali sme bláznivý nápad. Čo keby sme symbolicky predávali stromy? Každý majiteľ, ktorý by prispel aspoň tisíckou, by mal v budúcej rezervácii ten svoj. V roku 1997 sme vyhlásili akciu Kúp si svoj strom. Majiteľa sme presviedčali, aby les predal na splátky, chvalabohu, súhlasil," spomína náčelník lesoochranárov Juraj Lukáč.

SkryťVypnúť reklamu

Vo februári 1998 podpísali s majiteľom kúpno-predajnú zmluvu. Veľa známych ba dokonca priateľov ich odrádzalo. Považovali to za samovraždu. Vraj, kto dnes dá tisíc korún neznámym ľuďom za akýsi strom kdesi v lese. Napriek tomu rozbehli kampaň. A sami boli prekvapení záujmom ľudí. Do konca apríla toho istého roku zozbierali okolo pol milióna korún.

Pomohli nám významné osobnosti, ktoré si kúpili svoj strom - spevák Jaromír Nohavica, Jožo Ráž, filozof Erazim Kohák, Václav Havel má na Čergove dva stromy, jedenásť stromov kúpil známy ochranár dažďových pralesov John Seed z Austrálie. "Majiteľom stromu sa stalo dokonca nenarodené dieťa. Kúpili mu ho rodičia, mladí manželia z Belgicka. Zaujímavý je príbeh mladomanželov z Česka. Priatelia im kúpili strom a mapku. Svadobnú cestu absolvovali v čergovskom lese."

SkryťVypnúť reklamu

Vďaka "bláznivému nápadu" sa podarilo les splatiť. Poslednú splátku pôvodnému majiteľovi vyplatili vo februári 2002. Do zbierky sa zapojilo 1 200 ľudí z 18 krajín.

Oveľa zložitejšie bolo vybojovať vyhlásenie územia za súkromnú prírodnú rezerváciu. "Krajský úrad v Prešove nevydal súhlas, lebo údajne niektoré časti lokality neboli majetkovo právne vysporiadané. My sme mali papiere v poriadku. Skôr sa nám zdalo, že sú za tým iné záujmy," vysvetľuje náčelník.

V rezervácii by mal platiť prísny zákaz ťažby či akéhokoľvek iného zásahu do jeho prirodzeného vývoja. "Lesy na Slovensku sa doslova drancujú. Vieme, že dnes sa bežne holorubne ťaží v národných parkoch, hospodárska ťažba sa plánuje dokonca v rezerváciách s najvyšším stupňom ochrany. Chceme tomu zabrániť aj takými občianskymi iniciatívami, ako bola zbierka Kúp si svoj strom."

SkryťVypnúť reklamu

Po piatich rokoch sa lesoochranári z Tulčíka dočkali. Včera otvárali prvú súkromnú prírodnú rezerváciu. Nazvali ju, ako inak, Vlčia. Na budúci týždeň k nej pribudne ďalšia v Strážovských vrchoch.

Súkromná prírodná rezervácia Vlčia

Na ploche 21,24 hektárov rastie takmer 12 000 stromov, väčšinou bukov, javorov a jedlí. Vek porastu sa odhaduje na 100 rokov. Najstaršie stromy majú okolo 125 rokov, dosahujú výšku až 36 metrov. Na území rezervácie sa vyskytujú vzácne šelmy rys, vlk, medveď. V rezervácii je prísny zákaz ťažby dreva a akýchkoľvek ďalších zásahov do ich prirodzeného vývoja. Ochranári tým sledujú zabezpečiť stabilitu lesných porastov, ktoré sú schopné aj v prípade kalamity či napadnutia škodcami samoregulácie a obnovy prírodnými evolučnými procesmi. Lesoochranárske zoskupenie VLK plánuje vytvoriť sieť súkromných prírodných rezervácií na Slovensku.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 256
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 329
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 142
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 192
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 832
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 317
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 548
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 313
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu