nadobudne účinnosť 1. apríla. Korzár o tom informoval náčelník Lesoochranárskeho zoskupenia (LZ) VLK z Tulčíka Juraj Lukáč. Zároveň bude v Strážovských vrchoch v Trenčianskom kraji vyhlásená súkromná prírodná rezervácia Rysia. Obe sú v lesoch, ktoré sú majetkom LZ VLK. "Sú to prvé súkromné prírodné rezervácie zamerané na záchranu lesov v strednej a východnej Európe," uviedol Lukáč.
Slávnostné otvorenie Vlčej rezervácie bude dnes o 11. hodine priamo v čergovských lesoch. Podľa Lukáča účasť potvrdili aj štátni úradníci z Ministerstva životného prostredia i Krajského úradu v Prešove. Krstným otcom rezervácie bude riaditeľ Národného parku Bavorský les Karl Friedrich Siner.
Vlčia rezervácia, ktorá oficiálne vznikne v prvý deň Mesiaca lesov, má rozlohu 21,24 hektára, na ktorej rastie 11 548 stromov. Najviac je bukov (9 282), javorov (1460) a jedlí (731). Nachádza sa tu ešte ďalších osem druhov stromov, medzi nimi jedna jabloň. Najväčšie z nich majú výšku okolo tridsaťšesť metrov a objem okolo 10 metrov kubických, najstaršie stromy majú vek okolo 125 rokov. Na území súkromnej prírodnej rezervácie Vlčia sa bežne vyskytujú vzácne šelmy rys, vlk i medveď. Územie rezervácie ponúkol súkromný vlastník z Prešova na predaj v roku 1997 za 3,2 milióna korún. Podľa slov Juraja Lukáča LZ VLK bez akýchkoľvek finančných prostriedkov rozbehlo akciu Kúp si svoj strom, v ktorej umožnilo symbolickou kúpou stromu v tomto lese za tisíc korún pomôcť darcom záchrane prirodzeného lesa. "Popularita akcie sa postupne zvyšovala a tak posledná splátka mohla byť zaplatená vo februári 2002 vďaka 1200 podporovateľom z celého Slovenska, ale i z ďalších 18 krajín sveta. Stromy si však ľudia kupovať neprestali ani po tomto termíne, a tak na rozšírenie rezervácie Vlčia sa od februára 2002 do apríla 2004 vyzberalo 1 222 000 korún od vyše 400 darcov."
O vyhlásenie súkromnej prírodnej rezervácie bojovali "vlci" takmer päť rokov. Dôvod, prečo sa o ňu usilovali je: "absolútne nedostatočná ochrana slovenských prirodzených lesov štátom". Slovensko má, ako podotkol náčelník LZ VLK, vyše 41 percent lesov chránených v rôznych typoch chránených území, podľa jeho mienky je táto ochrana len fiktívna. "V našich národných parkoch sa totiž bežne ťaží holorubným spôsobom, v rezerváciách s najvyšším stupňom ochrany sa plánuje hospodárska ťažba, aplikujú sa chemické látky alebo sa poľuje. Štátna ochrana prírody sa zameriava výlučne na druhovú ochranu, ktorá sa ukázala neúčinná. Veď napríklad drop bol u nás dlhodobo chránený a napriek tomu zo Slovenska vymizol. Jednoducho preto, že jeho biotop bol zničený..."
Iniciatívou LZ VLK je vytvárania siete lesných rezervácií (evolučné lesy), v ktorých sa nechránia len konkrétne druhy rastlín a živočíchov, ale celé lesné porasty, a tým aj prírodné evolučné procesy. "Tie zaručujú nielen najväčšiu stabilitu lesa, ale aj najlepšie mimoprodukčné funkcie, predovšetkým protipovodňovú ochranu," dodal Lukáč.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš