urobiť občan? Takmer nič. Vari len spolupracovať. No ani spolupráca niekedy nie je jednoduchá. Neveríte? Realita je však taká.
Už viac ako rok trvá proces majetkovoprávneho vysporiadania pozemkov na stavbu diaľnice D1 Prešov - západ, 2. časť, Svinia. Investor, teda Slovenská správa ciest (SSC) Bratislava, touto úlohou poverila š. p. Vodohospodárska výstavba (VV) Bratislava, pracovisko Košice. Jeho zástupcovia doteraz predkladali vlastníkom v katastri Prešova, ale aj obcí Malý Šariš, Župčany a Svinia len zmluvy o budúcich kúpnych zmluvách (ZoBKZ), ktoré však podľa právnych stanovísk neobsahovali náležitosti vyplývajúce zo zákona. Niektorí vlastníci sa bránili a odmietli takto koncipované zmluvy podpísať. Iní tak urobili. Otázkou teda je, či bol pri vysporiadaní zvolený správny prístup.
Ako sme sa dozvedeli, niektorí z majiteľov pozemkov ani do dnešného dňa nevedia, či im vlastne VV chce navrhnúť. "Bola u nás nejaká pani, hovorila o diaľnici a povedala, že nám vystaví zmluvu. Nič nám nedala do rúk, ale dopredu mi povedala, že vraj vie, že aj tak nepodpíšeme," povedal nám František Hudaček z Malého Šariša. V jeho prípade síce nejde o veľkú výmeru pozemku, ale ako vraví, uvítal by kúpnu zmluvu, lebo zo svojej dlhoročnej praxe v bývalých Pozemných stavbách vie, aké riziká tu hrozia a koľko vybavovačiek pri prevode vlastníctva na štát ho ešte čaká. "Robil som na diaľnici smerom na Košice, viem, o čom hovorím a teraz sú ešte nové predpisy."
Proces vysporiadania sa vlani v septembri zastavil, keď VV predložila prešovskému Stavebnému úradu návrh na dočasné obmedzenie vlastníckych práv vyvlastnením vo vzťahu k niektorým vlastníkom. Stavebný úrad nesúhlasil s návrhom. Požiadal spoločnosť o doručenie dôkazov o bezvýslednosti pokusu o dobrovoľný predaj, čo VV doteraz nepredložila. Medzičasom dotknutí vlastníci prostredníctvom právneho zástupcu deklarovali, že sú ochotní pozemky predať, ale žiadajú o predloženie kúpnopredajnej zmluvy s určením ceny podľa súdnoznaleckého posudku, ako aj to, aby zmluva obsahovala všetky právne náležitosti a nestala sa nevykonateľnou (tak, ako je to v prípade obsahu zmlúv o budúcej kúpnej zmluve). Nesúlad v postojoch bol dôvodom na prerušenie konania. Týždne bežali. Prišla jar a teda obdobie, kedy by sa mohli začať stavebné práce, ale keďže majetok nie je vysporiadaný, nie je možné vydať stavebné povolenie.
Vodohospodárska výstavba, š. p., zastúpená riaditeľom Ladislavom Gállom preto iniciovala rokovanie na Ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja SR. Uskutočnilo sa minulý týždeň a zainteresované strany na ňom hľadali východisko. Z rokovania vyplynul návrh na riešenie vysporiadania. Podľa jeho znenia by sa VV mala aj naďalej pokúšať uzatvoriť s vlastníkmi zmluvy o budúcich zmluvách. Vlastníkov, ktorí ju odmietnu podpísať, opätovne vyzvú k podpísaniu kúpnej zmluvy za trhovú cenu podľa znaleckého posudku. V ponuke by mala byť uvedená a znalcom vypočítaná cena dočasného obmedzenia pozemku za meter štvorcový na rok, ako aj všetky náležitosti v zmysle stavebného zákona. Ak sa však vlastník nebude dožadovať kúpnej zmluvy a so ZoBKZ nesúhlasí, stavebný úrad vyvlastnením obmedzí vlastnícke práva na dobu od právoplatnosti stavebného povolenia až do kolaudácie stavby, najviac však na tri roky. Do tejto doby je investor povinný zabezpečiť definitívny výkup.
Zástupcovia Vodohospodárskej výstavby však argumentovali, že takýmto postupom sa zvýšia náklady najmä na znalecké posudky a na úpravy v geometrických plánoch v čase, keď sa predkladajú iba ZoBKZ a nepočíta sa s výdavkami na samotné výkupy. "Vodohospodárska výstavba, š. p., si vyhradila, že k navrhovanému postupu potrebuje súhlas investora, t. j. SSC Bratislava, nakoľko podľa zmluvného vzťahu má v tomto štádiu oprávnenie iba na uzatváranie zmlúv o budúcich kúpnych zmluvách a nie kúpnych zmlúv," uvádza sa v zázname z rokovania na MVaRR SR.
Jadro problému je teda na svete. O kúpnych zmluvách napriek platnosti novely stavebného zákona sa doteraz zrejme vôbec neuvažovalo. Stavebný úrad v Prešove má k tomuto problému jasné stanovisko. "Vzhľadom k hospodárnosti výstavby diaľnice je nehospodárne ponúkať vlastníkom zmluvy o budúcich zmluvách, platiť nájom za pozemky počas obmedzenia vlastníckych práv a následne ich od vlastníka odkúpiť," uvádza v stanovisku vedúci Stavebného úradu Marián Harčarík.
Prikláňa sa k predloženiu kúpnej zmluvy s cenou podľa stavebného zákona. Takto sa nestane, že čas na vysporiadanie sa bude zbytočne predlžovať v procese vyvlastňovacieho konania. Stále trvá na tom, že pred podaním na vyvlastnenie musí VV preukázať bezvýslednosť dohody a to využitím všetkých možných spôsobov dosiahnutia dohody s vlastníkom pozemku. Návrh na obmedzenie vlastníckeho práva k pozemkom, podľa Harčaríka, by teda mal byť až krajným riešením. Zdôraznil, že mesto Prešov má záujem o rýchle majetkovoprávne vysporiadanie, ako aj o urýchlenú legislatívnu prípravu stavby. Práve nedodržaním odporúčaného postupu sa výstavba odďaľuje a predražuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš