návštevníkov Vysokých Tatier. Zimná sezóna zatiaľ totiž podľa ich predstáv nevyšla. Zdá sa, že bude podstatne slabšia, ako tá vlaňajšia.
Hoci to ešte na začiatku zimy vyzeralo na silnú sezónu, optimizmus dlho nevydržal. Po skončení tzv. "ruských sviatkov" v prvej januárovej dekáde sa začali Tatry vyľudňovať. Podľa pozorovaní domácich podnikateľov oproti predchádzajúcim rokom ubudlo najmä poľských hostí. "Skutočne je v porovnaní s vlaňajškom sezóna slabšia, chýbajú predovšetkým Poliaci. Uvidíme, či veľkonočné sviatky neprinesú väčší záujem o Tatry, ale zrejme to bude závisieť aj od snehových podmienok," uviedol prevádzkár Grandhotela Praha v Tatranskej Lomnici Miroslav Leibitzer. Jeho slová potvrdila aj prevádzkarka hotela Smokovec v Starom Smokovci. "Aj u nás je obsadenosť odrazom celkovej návštevnosti Tatier. Dominuje domáca klientela, zo zahraničia sú to najmä hostia zo západných krajín," upresnila Martina Čilíková. Vrásky na čele majú aj obchodníci. "Je to bieda, do obchodu chodí viac "divákov" ako nakupujúcich. Začiatok januára bol ešte dobrý, trochu pohybu tu bolo cez jarné prázdniny, teraz sa spoliehame na veľkonočné sviatky," dodal predavač z jedného zo športových obchodov v Starom Smokovci.
Nespokojnosť so sezónou potvrdil aj tatranský primátor. "Ľudia sem opakovane chodili, mapovali situáciu v úrovni služieb a cien a zistili, že sa nič nezmenilo, tak sa už nevrátili," povedal Ján Mokoš. Podľa jeho názoru sa pod slabší záujem o Tatry podpísala aj cenová politika. "V niektorých prípadoch ceny nezodpovedajú úrovni služieb," upresnil. Ako príklad nekomplexných služieb uviedol napríklad platené parkoviská. Mesto uvažuje, že by svoje parkovacie plochy v lyžiarskych strediskách dalo do prenájmu napríklad prevádzkovateľovi vlekov a lyžiari by za parkovanie neplatili. "Mapovali sme sezónu, v niektorých prípadoch tržby predstavujú len 30 percent z vlaňajších, väčšina je však na úrovni 70 percent. Sezónu ako celok vyhodnotíme až v apríli," dodal.
Okrem spomínaných domácich nedostatkov za príčiny slabšieho záujmu o Tatry označil aj objektívne faktory, ako napríklad dlhodobé zanedbávanie Tatier zo strany vlády a parlamentu. "Nech sa už rozhodnú, či tu chceme mať skleník, alebo chceme udržať cestovný ruch a rozvíjať kvalitu služieb," poznamenal. Medzi ďalšie objektívne príčiny slabšej sezóny zaradil napríklad vízovú povinnosť s niektorými krajinami, zmenu kurzu dolára a eura, či posilnenie koruny. "Napríklad pre Poliakov sa predražil pobyt na Slovensku o 30 percent," uviedol primátor.
Tatranci tvrdia, že pod nižší prílev návštevníkov sa podpísala aj absencia niektorých tradičných podujatí, ako napríklad Svetového pohára v severskej kombinácii. "Problém treba vidieť komplexne. Musíme si uvedomiť, že Vysoké Tatry nie sú ideálne na zjazdové lyžovanie, nemáme také podmienky ako napríklad Jasná či Donovaly, ale na cene to nevidieť. Chýba aj väčšia ponuka prechádzkových či bežeckých trás," skonštatovala majiteľka jedného z tatranských penziónov. Väčšina podnikateľov však dúfa, že blížiace sa veľkonočné sviatky nepriaznivú bilanciu zimnej sezóny aspoň trochu vylepšia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš