niekoľkými dňami sa totiž musel navždy rozlúčiť s jedným zo svojich milovaných psíkov. Sučka aljašského malamuta Celesta Minas Anor zomrela na rakovinu. "Mravec" na ňu stále myslí, tak ako každý správny musher je navždy so svojím psom. Smútok čiastočne zaháňa nový prírastok "do rodiny", trojmesačné šteniatko Barlog, ktoré sa zatiaľ iba batolí po dvore, ale už čoskoro začne s prvým tréningom.
Vôbec prvého psíka, "ťahača", dostal Vlado ako dvanásťročný. "Náš známy choval aljašských malamutov a po tom, čo nám uhynul poľovnícky pes, sme si od neho zobrali jedno šteniatko. Bola to sučka, ku ktorej som si trocha neskôr prikúpil psa Bonyho, ktorého mám dodnes a ktorý teraz tvorí základ môjho záprahu," povedal nám chovateľ a pretekár. Vlastní ešte ďalších dvoch psov, o ktorých sa mu starajú jeho priatelia.
Pretekaniu sa "Mravec" začal venovať v roku 1999. Prvý závod absolvoval s lyžami na nohách v takzvanom skijoringu (pes ťahá za sebou pretekára na lyžiach). Za naozajstné sane, ťahané dvoma psami, sa postavil až pred dvoma rokmi. "Momentálne súťažím za Športový klub Severan Jaklovce v kategórii D2. 'D' znamená, že v záprahu sú dva psy. Číslovka dva zasa, že sú to aljašskí malamuti," vysvetľuje musher, dvojnásobný majster Slovenska vo svojej kategórii a víťaz Veľkej ceny Európy v Donovaloch.
Trénuje sa naplno v zime i v lete. Keď zmizne sneh, necháva sa ťahať psami na bicykli na dvadsaťkilometrovej trati. "Desať kilometrov ideme do kopca, desať z kopca. Toto robíme každý druhý deň," priznáva Vlado.
Dobrú kondíciu musia mať nielen jeho psíky, ale aj on. Inak by za svojimi štvornohými miláčikmi nevládal behať a keby sa celú trať nechal iba ťahať, na popredné priečky by mohol zabudnúť. "V mojej kategórii je to tak 50 na 50. Musím odbehnúť celých osem kilometrov a musím ich odbehnúť dobre (okruh dlhý osem kilometrov, ktorý musia podľa pravidiel psy s musherom na saniach absolvovať - poznámka redakcie). Ak to odflákam a veľmi veľa sa veziem, alebo nemám dobrú fyzickú kondíciu a nechávam všetko na psov, tak som na konci štartového poľa. Takí, čo súťažia s dvanástimi psami v záprahu, to majú lepšie. Môžu mať kľudne aj sto kíl a celý čas sa iba vezú. Psom pomáhajú akurát tak pri stúpaní do kopca. Ja bežím v podstate stále," smeje sa mladík, ktorý patrí z päťdesiatky slovenských musherov medzi špičku.
Maratóny v psích záprahoch, ktoré merajú niekoľko stoviek kilometrov a jazdia sa na šírych snehových pláňach Aljašky "Mravca" nelákajú. "Vôbec ma to neťahá. Na takýto pretek potrebujete mať doma aspoň 50 psov, z ktorých si vyberiete tých najlepších. Chcem mať maximálne štyroch psov. Je to ideálne. Môžem ísť hocikedy preč, má sa kto o nich postarať a čo je dôležité, na každého z nich mám čas. Keď si predstavím, že by som ich mal doma dvadsať a starať sa o každého z nich počas dňa rovnako, zaberie mi to celý deň. Tí, ktorí majú doma iba jedného takéhoto psa, mi určite dajú za pravdu, že nemajú naň veľa času," myslí si musher.
Okrem množstva času zhltne Vladov koníček aj veľa peňazí. Len na žrádlo pre psa minie ročne približne 15-tisíc korún, jedny preteky na Slovensku stoja asi tri tisícky, o zahraničných ani nehovoriac. K týmto výdavkom je potrebné ešte pripočítať náklady na kúpu saní, postrojov pre psy a ďalších potrebných vecí. Preteky sú vraj iba čerešničkou na torte v chovateľskej činnosti každého mushera. Každý má doma niekoľko psov, o ktoré sa treba starať, trénovať ich, chodiť s nimi na výstavy.
"Mravec" chce v roku 2005 zaútočiť na titul svetového šampióna vo svojej kategórii. Bude mať výhodu domáceho prostredia, pretože majstrovstvá sveta sa budú konať v Donovaloch. "Tento rok mi to na Majstrovstvách Európy v Taliansku nevyšlo. Z pätnástich štartujúcich som skončil na deviatom mieste. Problém bol v tom, že som mal v záprahu jedného netrénovaného psa, pretože sučka, ktorú som trénoval tri roky, uhynula. O ďalší rok to bude dúfam iné. Hlavný pes bude mať už sedem rokov, druhého psa budem musieť trénovať odznova, ale chcem zabojovať o popredné priečky," uzavrel rozhovor musher z Veľkého Lipníka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš