číslo na budove je totiž 77 (má ho vodojem), kým ľudí s trvalým pobytom žije v tejto inak malebnej dedinke s drevenými domcami iba 73.
"Trpíme kvôli nariadeniam, ktoré sa prijímali za minulých časov. Strediskovou obcou sa stal Malý Lipník a u nás zakázali stavať. Ľudia tu nevideli perspektívu, preto sa sťahovali za prácou a lepším životom do celého bývalého Československa. Veľa ich išlo bývať do Starej Ľubovne, Popradu, Prešova, niektorí išli do Čiech," posťažoval sa nám starosta na "pol úväzku" Štefan Ščerbák.
Ak sa ho opýtate na počty ľudí, mužov, žien i detí, nemusí listovať v žiadnych papieroch, odpovie vám okamžite. Údaje o všetkých svojich súkmeňovcoch nosí v hlave. "Moji kolegovia z okolitých obcí si ma doberajú. Vraj som taká chodiaca štatistika. Ale je to pravda, o našich ľuďoch vám poviem, čo chcete. Všetko si vyrátam v hlave za päť minút. K dnešnému dňu žije v obci 73 ľudí. Z toho je 29 mužov a sedem detí do 15 rokov, z ktorých sú štyria chlapci. Najstaršia obyvateľka má 93 a najmladšia 3 roky. To je aj zatiaľ posledne narodené dieťa v tejto obci. Z 20 ľudí v produktívnom veku sú iba traja nezamestnaní. Priemerný vek obyvateľov je od 40 do 45 rokov. Ja som už trocha nad priemer, o chvíľu budem mať 50," pochválil sa starosta. Vyfotografovať sa však nechcel. Vraj by sa jeho podobizeň mohla zneužiť.
Starina patrí medzi najstaršie obce vo východoslovenskom kraji. V oficiálnych materiáloch sa uvádza, že prvá zmienka o nej pochádza z roku 1352. Podľa nej uhorský kráľ Ľudovít Veľký daroval šľachticovi Jakubovi majetok ležiaci medzi lesom Starina a panstvom Ľubovňa. Starosta však tvrdí, že ak by sa dobre "pohrabal" v maďarských archívoch, určite by objavil listinu, kde sa Starina spomína už okolo roku 1237.
Poďme však do súčasnosti. Obec hospodári s 300-tisícovým rozpočtom. Z toho vládze pokryť náklady na elektrickú energiu verejného osvetlenia, chod obecného úradu, dobrovoľného hasičského zboru, polovičný plat starostu a údržbu ciest v zimnom období. Za vlády komunistickej strany sa podarilo vybudovať vodovod. Kanalizáciu už nie. O plyne môžu v Starine len snívať. Neboli peniaze. Starosta chce, aby sa do obce opäť sťahovali ľudia. "Naposledy sa sem prisťahovala jedna rodinka pred dvoma rokmi. Odvtedy nik, len chalupári, ktorí si tu kúpili domy, alebo dedičia obyvateľov, ktorí už zomreli. Tí sem občas prídu, ale iba na víkend, alebo cez prázdniny. Cez zimu chodí veľa ľudí bývať do miest k potomkom, aby tu nemuseli byť sami, takže cez zimu tu nie je ani tých 73 ľudí," hovorí Š. Ščerbák. Svoje tvrdenia hneď dokladuje číslami. Zo 69 domov je trvalo obývaných iba 31, ďalších 26 domov je využívaných na rekreáciu. Zvyšok sú opustené budovy.
Starina má pritom podľa starostu čo ponúknuť. Rodáčka z tejto dedinky, reportérka staroľubovnianskej televízie TDT Majka Pavlíková tvrdí, že v lete niet krajšieho a pokojnejšieho miesta na oddych. Mobilný telefón totiž môžete zahodiť a na televíziu sa tiež neoplatí pozerať. Veď naladiť sa dá iba slovenská jednotka, na niektorých miestach ešte dvojka a Markíza. V okolitých lesoch sa však dajú okrem množstva húb nájsť aj zaujímavé turistické zákutia. Pre majiteľov rybárskych lístkov neexistuje lepší revír, ako v blízkej rieke Poprad. Na svoje si prídu aj milovníci cykloturistiky. "Chceme sa troška zviditeľniť. Cez projekt ISOMI sme si zriadili vlastnú internetovú stránku, ktoré je pomerne navštevovaná. Na tunajšej pôde sa dajú pestovať ekologicky nezávadné plodiny a chovať dobytok. Škoda, že tých peňazí je tak málo, dalo by sa urobiť viac," uzavrel debatu starosta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš