Podkladom pre vytvorenie obecného erbu bola originálna pečať z polovice 17. storočia, ktorej odtlačok je uložený v Krajinskom archíve v Budapešti. Na pečati s kruhopisom Sigillum Pagi Brutocz 1667 (v Pečať obce Brutovce) je vyobrazená biela postava svätca, ktorý sa stal patrónom obce. Meno sv. Vavrinca niesla aj prvá osada na území dnešných Brutoviec v Levočských vrchoch.
Aký význam má ražeň v ľavej ruke brutovského patróna? Znamená to vari, že bol vášnivým kuchárom? Legenda hovorí čosi iné. Diakon a rímsky mučeník sv. Vavrinec strážil poklady rímskeho chrámu. Keď sa o jeho úlohe dozvedeli chamtiví zlodeji, požiadali ho o vydanie pokladov. Vavrinec sa im postavil na odpor. Podľa legendy ho potrestali uškvarením na kovovom ražni.
Druhá legenda o sv. Vavrincovi hovorí o tom, že bol jedným z Metodových žiakov. Pochádzal z Grécka a pôsobil na území Veľkej Moravy. Počas vlády kráľa Svätopluka ho odtiaľ vyhnali a predali židovským kupcom v Benátkach. Sv. Vavrinca zachránil byzantský cisár Bazil I., ktorý ho vykúpil z rúk Židov a poslal ho k Slovanom hlásať evanjelium.
Bez ohľadu na to, ktorá legenda je pravdivá, ostal sv. Vavrinec patrónom Brutoviec dodnes. Brutovčania si jeho pamiatku pripomínajú každý rok v auguste. Na jeho počesť stojí v kostole socha priamo na hlavnom oltári. Meno Vavrinec bolo kedysi v tejto obľúbené a ľudia ho s obľubou dávali svojim deťom.
Autor: mp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš