programe NATURA 2000, ale aj o zásadách zonácie územia národného parku.
"V zásade bol minister ústretový, ale úplná spokojnosť z našej strany nie je. Podarilo sa nám presadiť niektoré naše návrhy, lenže na to, aby sme mohli cestovný ruch naozaj rozvíjať a zvyšovať kvalitu služieb, potrebujeme viac," uviedol primátor Ján Mokoš. Podľa jeho slov bude intravilán mesta zaradený do II. stupňa ochrany. Tam sa snažili Tatranci presadiť aj lokalitu Štrbského Plesa spolu so Soliskom, Hrebienok s Hornou lúkou a Tatranskú Lomnicu so Skalnatou dolinou. Tie však budú zrejme v treťom ochrannom pásme. "Sú to záujmové priestory pre rozvoj zimného cestovného ruchu. V treťom stupni však nie je možné napríklad odkúpiť alebo prenajať pozemok. Považujeme to za brzdu rozvoja, lebo takto sa nám ťažko budú hľadať investori," upresnil primátor. Ako dodal, aj zaradenie do "trojky" je istým úspechom, lebo pôvodný návrh počítal s tým, že spomínané lokality zostanú v najprísnejšom piatom ochrannom stupni.
Tatranci sa snažili o zaradenie niektorých lokalít do nižšieho ochranného stupňa, aby mohli pohnúť s možnosťami prípadnej výstavby. "Mali sme napríklad v úmysle začať v Tatranskej Lomnici riešiť služby pre cestovný ruch oddola, teda parkoviskami. Chceli sme, aby autá nestáli na tráve, v lese, ale aby využívali parkovacie plochy, ktoré budú spĺňať najprísnejšie ekologické kritériá. Ak táto lokalita zostane v "trojke", nepohneme s tým," dodal tatranský primátor. Pripomenul, že nikto z Tatrancov nemá záujem, aby napríklad na Solisku vyrástol tristolôžkový hotel. "Chceme len, aby sme mohli vylepšiť služby pre cestovný ruch. Ak s tým nepohneme, dopadne aj ďalšia sezóna ako táto, ak nie horšie," uzavrel Ján Mokoš. Predpokladá však, že dialógom s ochranármi sa podarí nájsť schodné riešenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš