ľudí. Môžeme teda predpokladať, že na Slovensku žije s takýmto postihnutím okolo 2 500 osôb. Presné čísla však nie sú štatisticky podchytené.
Hluchoslepé deti je možné vychovávať a vzdelávať. Dôkazom toho sú výsledky zatiaľ jedinej špeciálnej školy na Slovensku - Evanjelickej špeciálnej základnej školy internátnej pre hluchoslepé deti v Červenici (okres Prešov). "Takto postihnuté deti sú pasívne, pretože majú málo vonkajších podnetov. Ich svet je taký veľký, pokiaľ dosiahne ich ruka," povedala riaditeľka školy Janka Šarišská (druhá zľava). Táto škola pre deti vo veku 3 až 18 rokov bola založená v roku 1992. V súčasnosti má dvanásť žiakov z celého Slovenska. Aj keď je cirkevnou, je v nej miesto pre všetkých bez ohľadu na vierovyznanie. "Deti s takýmto kombinovaným postihom nemožno vzdelávať skupinovo. Každý žiak si vyžaduje individuálny prístup a špeciálne metódy. Komunikácia prebieha pomocou posunkovej reči s dotykmi symbolov. Stimulujú sa zvyšky zraku, sluchu, rozvíja sa hmat, čuch, chuť a vybračné cítenie."
Výnosom Ministerstva školstva (MŠ) SR je stanovený normatívny počet učiteľov pre autistov a hluchoslepých - jeden učiteľ na jedného žiaka. V normatívoch MŠ na žiaka to už zohľadnené veľmi nie je. "Zaradením medzi špeciálne základné školy máme na žiaka 74 296 Sk. Táto suma pokryje asi dva a pol mesiaca našej prevádzky. Po jedenástich rokoch sme sa dostali do situácie, že keď nebudeme podporení, môžeme školu zatvoriť. To by prinieslo veľké problémy pre rodiny našich žiakov," povedala J. Šarišská. Kvôli nedostatku financií nemôžu prijať väčší počet žiakov aj keď evidujú čakateľov.
Dôležitou súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu školy je integrácia detí do spoločnosti. Už tretí rok realizujú projekt s Pedagogickou fakultou Prešovskej univerzity v Prešove. V rámci neho študenti rozvíjajú pracovné a komunikačné zručnosti hluchoslepých detí. Zaujímavým projektom je aj spolupráca s istou prešovskou firmou na výrobu hračiek, kde do určitých etáp výrobného procesu zaúčajú niektorých žiakov.
Najnovším projektom je vybudovanie chráneného bývania pre dospelých postihnutých v Zdobe pri Košiciach. Otvoriť ho plánujú v septembri tohto roku.
Rodina postihnutého dieťaťa sa musí vyrovnávať s faktom jeho prijatia a zvládnuť základné problémy s jeho orientáciou a mobilitou v najužšom i širšom prostredí. V roku 1997 vzniklo Občianske združenie rodičov hluchoslepých detí, ktoré sleduje ich záujmy. Škola v Červenici vybudovala tradíciu letných táborov pre rodičov a súrodencov postihnutých detí. Na tradície činnosti školy nadväzuje aj Slovenská komunita hluchoslepých. Toto občianske združenie vzniklo 5. júna minulého roku a jeho úlohou je okrem iného výchova, vzdelávanie, podpora, ochrana postihnutých a ich rodín ako aj edičná, poradenská a konzultačná činnosť.
Slovensko ako prvá krajina v strednej Európe bolo vybrané Medzinárodnou organizáciou Deafblind International (DbI) ako hostiteľská krajina pre 6. DbI európsku konferenciu o hluchoslepote. Uskutoční sa v Prešove 2. až 7. augusta 2005. Cieľom tejto konferencie s názvom Od neviditeľného k viditeľnému, je zvýšiť povedomie o hluchoslepote v krajinách strednej a východnej Európy a umožniť odborníkom a rodinám hluchoslepých vzájomnú výmenu skúseností. "Naša organizácia prezentuje hluchoslepotu ako unikátny hendikep na úrovni EÚ, OSN a Svetovej zdravotníckej organizácie. Podporujeme združenia v sto krajinách, aby mohli ovplyvňovať jednotlivé vlády a poukazovať na tento problém. Hluchoslepá osoba môže byť veľmi inteligentná, ale môže žiť vo svete, ktorý je veľmi tmavý a tichý," povedal sekretár DbI Richard Hawkes. Na adresu školy v Červenici sa vyjadril, že je mimoriadne dobrá a porovnateľná s podobnými v Európe. "Jej odborníci aktívne prispievajú k medzinárodným seminárom. Nevýhodou je, že je jediná. Dúfame, že uskutočnenie konferencie v Prešove, pomôže zvýšiť povedomie o tomto postihnutí," povedal Hawkes.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš