zariadenia do podnebného pásma, z ktorého potom vzišiel aj normatív na prevádzkové náklady.
V niektorých prípadoch totiž došlo k zaujímavým paradoxom. Napríklad školy v Starej Ľubovni boli zaradené do rovnakého podnebného pásma, ako rovnaké zariadenia v Košiciach. Stará Ľubovňa pritom leží na severe krajiny a podľa slov prednostu Mestského úradu Antona Karniša je zaradenie do štvrtého stupňa z celkovej osemčlennej stupnice zlé a potierajúce realitu. "Pozrite sa, aké je počasie v Košiciach a tu, kde je ešte plno snehu," povedal prednosta prezidentovi Rudolfovi Schusterovi počas jeho nedávnej návštevy mesta. Aj "vďaka" takejto kategorizácii chýba v Starej Ľubovni školám asi 1,5 milióna korún. Nižší stupeň znamená menej peňazí na žiaka.
Ukrivdení sa cítia aj v Spišskej Starej Vsi. Tunajšie školské zariadenia zaradilo ministerstvo podobne ako Starú Ľubovňu do štvrtého pásma. "Neviem, čo je to za nezmysel. Veď u nás máme 224 vykurovacích dní. Susedná obec Spišské Hanušovce je zhruba v rovnakej nadmorskej výške a bola zaradená o stupeň vyššie. Podľa môjho názoru sme mali skončiť minimálne v šiestom stupni," myslí si primátor Spišskej Starej Vsi Július Lojek. Ten zároveň dodal, že najväčšia chyba nového školského zákona je tá, že ho niet kde rozporovať.
Podľa hovorkyne Ministerstva školstva Michaely Dobošovej rezort zaradzoval jednotlivé školy do teplotných pásiem podľa údajov z hydrometeorologického ústavu. "Tento vypracoval teplotnú mapu, ktorá určuje, koľko je v regióne vykurovacích dní a podľa ktorej sme sa riadili," konštatovala hovorkyňa. Ako dodala, dohadovacie konania síce prebehnúť môžu, ale keďže ide o relevantné a nespochybniteľné údaje, zmeniť kategóriu bude ťažké.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš