trestné stíhanie pre poškodenie zdravia aj v Bardejove. Podala ho Bardejovčanka Miriam Gmitterová. Tiež poslala sťažnosť ministrovi.
O čo ide? S diagnózou cysty na pravom vaječníku bola M. Gmitterová prijatá 18. februára na gynekologické oddelenie bardejovskej Nemocnice s poliklinikou sv. Jakuba. Na druhý deň o 11. hodine dvadsaťosemročnú matku dvoch detí priviezli na operačnú sálu.
Laparoskopickú operáciu jej robil operačný tím na čele s primárom Ladislavom Ľuníkom. Pacientka sa však o 15. hodine zobudila z narkózy nie na oddelení gynekológie, ale na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny. Dôvod? Počas operačného výkonu došlo k poškodeniu cievy s následným mohutným krvácaním do dutiny brušnej, konštatuje sa v lekárskej správe.
M. Gmitterová hovorí: "Okolo mňa bolo veľa doktorov, snažili sa mi vysvetliť, že došlo ku komplikácii a museli otvárať brucho. Tiež mi povedali, že mi nemôžu nahmatať pulz na nohe, teda že silno stiahli cievu, a musia ma previezť do Prešova. Chcela som telefonovať manželovi. Povedali mi, načo, veď aj tak vás nestihne." Marcel Gmitter však stihol. "Primár ma informoval, ide na CT, ak bude všetko dobré, privezú ju ešte dnes naspäť."
Nepriviezli. O 20. hodine v prešovskej nemocnici M. Gmitterovej opäť otvárali brucho. CT angiograf totiž potvrdil výrazne znížený prietok ciev na pravej končatine. Do Prešova s pacientkou v sanitke išla aj lekárka oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny. Nesedela však pri pacientke, ale pri vodičovi. Spoločnosť pacientke, ktorú len pred pár minútami prebrali z narkózy, v šoku zo straty krvi, s napojenou infúziou, robil iba ošetrovateľ. On jej pomáhal, keď zvracala, tiež s ňou komunikoval, aby nezaspala.
V prešovskej nemocnici museli poranenú časť cievy pacientke rozsekávať "mám 6 centimetrov umelej cievy, tiež 19 stehov na bruchu," hovorí M. Gmitterová. Zároveň hovorí, že na otázku, prečo došlo k poraneniu cievy pri laparoskopickej operácii jej primár Ľuník udal dôvod, že preskočila iskra. "Tiež povedal, že veľmi stiahol cievu." Gmitterová zároveň poznamenáva, že v pôvodnej lekárskej správe si neprečítala konštatovanie, že počas operácie sa pokazili bipolárne kliešte a museli byť vymenené za monopolárne. "Konštatovanie o preskočení iskry sa tam objavilo až neskôr," tvrdí pacientka.
M. Gmitterová pred operáciou v bardejovskej nemocnici podpisovala reverz, v ktorom bolo upozornenie aj na možné cievne komplikácie. "Bolo mi však povedané, že to je iba formalita," podotkla a zdôraznila, že pritom nebola upozornená na to, že jej môžu odstrániť vaječník, čo sa stalo. "Primár Ľuník mi povedal, že bol mŕtvy, nefunkčný," dodal manžel. Zároveň zdôraznil, že následne v celej záležitosti podali sťažnosť. "Riaditeľ bardejovskej nemocnice nás síce neprijal, ale určil komisiu na prešetrenie. Verili sme v spravodlivosť, ale výsledok nás sklamal. Tiež nám odmietli nahliadnuť do záverečnej správy", dodáva Gmitterová.
"Bol som informovaný, že počas operačného výkonu vznikol problém, s následnou veľkou komplikáciou, ktorú sa ale podarilo zachrániť. To znamená, že sme pacientke zachránili život. Preložená do Prešova bola preto, lebo v našej nemocnici nemáme cievnu chirurgiu," uviedol riaditeľ neziskovej organizácie bardejovskej NsP Marián Petko. "Tam jej zachránili aj nohu," dodal.
Zdôraznil, že hneď na druhý deň menoval komisiu na prešetrenie, bol v nej aj krajský odborník pre gynekológiu. "Záver je taký, že nedošlo k úmyselnému poškodeniu zdravia. Síce sa konštatuje, že počas operačného zákroku došlo k závažnej komplikácii, ale k takýmto komplikáciám môže dôjsť, nie je to bežné, ale môže. Ale napriek tomu, že došlo ku komplikácií poskytla sa maximálna následná pomoc, aby pacientka prežila."
Tiež uviedol, že pani Gmitterová prišla žiadať svoju zdravotnú dokumentáciu. "Zo zákona sme to urobiť nemohli, ale dovolili sme jej do nej nahliadnuť, prečítal som jej aj záver komisie, ktorú som na prešetrenie celej záležitosti menoval. Rozišli sme sa tak, že vyslovili svoju určitú nespokojnosť, čo je aj ľudsky pochopiteľné a povedali, že pravdepodobne sa budú sťažovať ďalej."
Čo sa týka technickej chyby laparoskopu, Petko uviedol, že primár Ľuník to zdôvodňoval tak, "že robil koaguláciu a nedostatočne sa koagulovalo, preto povedal, dajte mi druhý prístroj. Ten druhý prístroj je silnejší a môže mať aj väčšie riziko a vtedy došlo k tomu, že preskočila iskra a postihla cievu, ktorá zásobuje krvou celú dolnú končatinu." Riaditeľ uviedol, že prístroj odviezli do Bratislavy odborníkom na vyjadrenie.
Primár Ľuník skonštatoval, že zdravotnému stavu pacientky sa nemôže vyjadrovať, lebo je viazaný lekárskym tajomstvom. Zdôraznil však, že za 18 rokov, čo sa v bardejovskej nemocnici vykonávajú laparoskopické operácie, ich urobili 1 670. Ročne je to 90. Len dvakrát došlo pri nich k závažným komplikáciám, vrátane operácie pani Gmitterovej. Podotkol, že tiež si pozrel celoslovenské štatistiky, a tieto pri 0,15 percentách laparoskopických operácií svedčia o komplikáciách. Cievne komplikácie z nich činia 4,4 percenta. Dodal, že nemal v úmysle pacientke ublížiť, ale pri žiadnej operácii sa komplikácie nedajú vylúčiť. "Bohužiaľ, pri operácii pani Gmitterovej nastali. To, že mi na jej zdravotnom stave záleží, svedčí, že som ju bol v Prešove navštíviť."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš