Zároveň informovala svoju 130-člennú základňu, ako aj širokú podnikateľskú verejnosť, o plánovanej činnosti a rozpočte na rok 2004. V druhej časti programu vystúpili so svojimi prednáškami hostia. Tentoraz to bola generálna riaditeľka Daňového úradu Mária Machová, ktorá hovorila o zmenách v súvislosti s daňovou reformou. Dušan Dušák z Ministerstva hospodárstva SR prezentoval zmeny a štruktúru colnej politiky na Slovensku po vstupe do EÚ.
Keďže nás od vstupu do európskeho spoločenstva delí zhruba štyridsať dní, táto téma rezonovala nielen celý minulý rok, ale aj na včerajšom zhromaždení. Najmä v súvislosti s pripravenosťou malých a stredných podnikov na konkurenciu európskeho trhu. "Nosným programom pre tento rok, ktorý sme naštartovali už v polovici roku 2003, budú informácie o legislatívnych zmenách po vstupe do EÚ cez vzdelávací kurz - minimum exportéra a importéra. Postupne preberáme všetky základné tézy v teoretickej rovine. Praktické problémy nemôžeme predvídať, ale môžeme sa na ne pripraviť. Ide nám aj o zlepšenie komunikácie medzi podnikateľmi a orgánmi štátnej správy," uviedla riaditeľka PRK SOPK Helena Virčíková (na snímke vľavo).
Počet frekventantov je obmedzený na 50 ľudí. Virčíková ocenila kvalitnú spoluprácu s colným úradom, keď na školenia z Bratislavy prichádzajú šéfovia oddelení, ktorí tvorili metodiku zmien. Informácie smerom k podnikateľom sú teda na profesionálnej úrovni. Podobné kurzy organizujú na celom Slovensku, ale ako podotkol generálny tajomník SOPK Martin Hrivík (na snímke vpravo), záujem nebol taký, ako očakávali. V niektorých regiónoch sa im prihlásilo len 15 až 20 účastníkov. "Záujem je malý v porovnaní s tým, koľko nových informácií musia podnikatelia absorbovať a navyše im ich ponúkame doslova na tácke. Žiaľ, to, že túto možnosť nevyužili, sa im vráti v negatívnej podobe."
V tej súvislosti predseda SOPK Peter Mihók (na snímke druhý sprava) pripomenul, že na Slovensku 98 percent malých a stredných podnikateľov podporovalo vstup do EÚ, ale v prieskume boli predposlední vo využívaní dostupných informácií. "Slováci sa prezentovali ako eurooptimisti, ale nepoznali zdroje z fondov, hoci už boli dostupné a nevyužili ich. Veľa informácií bolo na internete a nehľadali ich. Optimizmus možno vyplýval len z neznalosti a verifikácia príde čoskoro," uviedol Mihók.
Predseda predstavenstva PRK SOPK Stanislav Čorej (na snímke uprostred) ešte pritvrdil, keď kriticky poznamenal, že smutnejšie je, keď niektorí podnikatelia ani nevedeli, že nevedia. "Šok zákonite príde a temer každý podnikateľ bude mať ťažkosti, ale nakoniec si poradia."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš